0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nadania dostępu do KSeF dla biura rachunkowego

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Finansów wprowadziło Krajowy System e-Faktur (KSeF), który jest platformą pośredniczą w otrzymywaniu i wystawianiu elektronicznych faktur ustrukturyzowanych. System powstał, aby wszystkie faktury były kierowane do jednego centralnego miejsca. Wdrożenie KSeF ma na celu umożliwienie przesyłania dokumentów zakupu wyłącznie w formie elektronicznej i zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Dzięki temu proces obrotu faktur ma zostać uproszczony, a dostęp do nich ułatwiony zarówno dla organów państwowych, jak i podatników. Instrukcja nadania dostępu do KSeF przez klienta dla Biura Rachunkowgo wyjaśnia wszelkie wątpliwości.

Do pobrania:

Instrukcja nadania dostępu do KSeF przez klienta dla Biura Rachunkowego.pdf

Od kiedy obowiązkowy KSeF?

Od stycznia 2022 roku do końca czerwca 2024 roku korzystanie z Krajowego Systemu e-faktur jest dobrowolne. Natomiast obowiązek korzystania z KSeF będzie dotyczył od:

  • 1 lipca 2024 roku - czynnych podatników VAT.
  • 1 stycznia 2025 roku - podatników zwolnionych podmiotowo i przedmiotowo z VAT.

Wdrożenie KSeF - obawy biur rachunkowych

Biura rachunkowe obawiają się o trudności związane z wdrożeniem KSeF. Muszą dostosować swoje oprogramowanie i sprzęt do wymogów KSeF, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Wyzwaniem jest również odpowiednie przeszkolenie swoich pracowników jak i klientów w zakresie KSeF. Obawy wśród biur rachunkowych wzbudza również kwestia nadania dostępu przez swoich klientów do KSeF i brakiem jasnych wytycznych. Jednak należy pamiętać, że KSeF nie niesie za sobą tylko wyzwań, ale również szanse na rozwój biur rachunkowych, co szerzej omawiamy w naszym artykule: Wdrożenie KSeF w biurze rachunkowym - jak się przygotować? 

Uprawnienia w KSeF - nadanie dostępu do KSeF dla Biura Rachunkowego

Biura rachunkowe mogą stosować 1 z 4 modeli współpracy klienta z biurem rachunkowym w ramach KSeF, taki jak:

  • Model 1 - Klient nie nadaje dostępu do KSeF dla biura rachunkowego,
  • Model 2 - Klient nadaje dostęp do KSeF dla biura rachunkowego jako podmiotu,
  • Model 3 - Klient nadaje dostęp do KSeF właścicielowi biura rachunkowego jako osobie fizycznej,
  • Model 4 - Klient nadaje dostęp do KSeF wybranemu pracownikowi biura rachunkowego.

Biura rachunkowe mogą wybrać model, który będzie najbardziej odpowiadał ich indywidualnym potrzebom. System wFirma.pl wspiera w pełni proces nadania uprawnień w KSeF, o czym więcej w artykule: KSeF - łatwa integracja z systemem wFirma.pl

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów