0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Usługa ze składnikami - jak stworzyć?

Wielkość tekstu:

Użytkownicy, którzy posiadają pakiet rozszerzony o moduł magazynu oprócz kompletowania towarów mają również możliwość tworzenia usług ze składnikami, dzięki czemu tworzony jest jeden przedmiot sprzedaży. Usługa ze składnikami to funkcja przydatna szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy do świadczonych usług wykorzystują także swoje materiały.

Usługa ze składnikami

Tworzenie usług ze składnikami polega na łączeniu danej usługi z materiałami, które są wykorzystane w trakcie jej realizacji. Wówczas przy sprzedaży usługi powiązane z nią materiały zostają automatycznie wydane z magazynu.

W celu skompletowania usługi z wybranymi materiałami, należy w pierwszej kolejności zdefiniować usługę w zakładce MAGAZYN » PRODUKTY » PRODUKT » DODAJ PRODUKT. W oknie, które się pojawi należy uzupełnić wymagane pola oraz określić typ produktu jako USŁUGA.

Usługa ze składnikami - jak dodać?

Następnie należy przejść do zakładki KOMPLETACJA, gdzie w pozycji WYBIERZ TOWAR Z KATALOGU należy wybrać produkt znajdujący się już na magazynie.

Jeśli na liście produktów w magazynie nie ma jeszcze dodanego materiału, który ma być składnikiem usługi to po rozwinięciu paska opcji w pozycji WYBIERZ TOWAR Z KATALOGU należy wybrać opcję + DODAJ PRODUKT.
W oknie należy także określić ilość i jednostkę składników, a następnie zapisać.

Usługa ze składnikami - kompletacja

Szczegółowy opis w jaki sposób dodać dodatkowe jednostki do tworzonego produktu znajduje się w artykule: Funkcja jednostek w katalogu produktów - warto wiedzieć!

Po zapisaniu usługa będzie znajdować się na liście produktów w zakładce MAGAZYN » PRODUKTY.

Usługa ze składnikami - jak wystawić fakturę?

W celu wystawienia faktury do usługi ze składnikami należy przejść do zakładki: PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ / FAKTURĘ (bez VAT). W pojawiającym się oknie należy uzupełnić wymagane dane i w pozycji WYBIERZ NAZWĘ PRODUKTU należy wybrać dodaną usługę ze składnikami oraz uzupełnić wartości.

Przed dokonaniem sprzedaży usługi należy upewnić się, że stany magazynowe materiałów wykorzystywanych do usługi są uzupełnione. Jeśli będzie brakować produktów przypisanych do danej usługi, w momencie jej sprzedaży system poinformuje o ich braku i nie pozwoli wystawić faktury.

Usługa ze składnikami - faktura sprzedaży

Po zapisaniu przychód zostanie ujęty w Księdze Przychodów i Rozchodów w kolumnie 7 - sprzedaż towarów i usług lub w Ewidencji przychodów oraz w rejestrze VAT sprzedaży. Dodatkowo automatycznie zostanie pomniejszony stan magazynowy o określoną ilość materiałów, które zostały zużyte w celu wykonania danej usługi.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów