Księgowanie wydatków

Koszty działalności gospodarczej księguje się w zakładce WYDATKI » KSIĘGOWANIE, klikając na DODAJ, gdzie do wyboru są trzy rodzaje dokumentów księgowych: faktura, faktura (bez VAT) lub dowód wewnętrzny - w przypadku podatnika VAT, a w przypadku podatnika zwolnionego z VAT: wydatek, dowód wewnętrzny.

Księgowanie wydatków - rodzaje wydatków

Po wybraniu rodzaju wpisu pojawi się okno, w którym należy uzupełnić wszystkie dane związane z wydatkiem.

W systemie wfirma.pl można księgować wydatki również na podstawie pliku oraz korzystając z funkcji odczytywania faktur w chmurze (OCR).

Na początku należy uzupełnić dane dostawcy, korzystając z menu rozwijanego po prawej stronie. Jeżeli dostawca został już wcześniej wpisany do katalogu kontrahentów, można pobrać jego dane klikając SZUKAJ W KATALOGU.

Księgowanie wydatków - wybór kontrahenta

lub wpisując pierwsze litery jego nazwy w polu DOSTAWCA.

Księgowanie wydatków - wyszukiwanie kontrahenta

Istnieje również możliwość importowania danych bezpośrednio z bazy Głównego Urzędu Statystycznego przez wybranie opcji POBIERZ GUS i wpisanie NIP kontrahenta.

Księgowanie wydatków - pobieranie danych kontrahenta z GUS

System sam automatycznie dopisze go do katalogu kontrahentów.

Kolejną czynnością, jaką należy wykonać jest wypełnienie pola z numerem dokumentu oraz wybór metody płatności.

Od stycznia 2013 roku bardzo istotnymi informacjami z punktu widzenia księgowego są data terminu płatności oraz data rozliczenia po dokonaniu zapłaty. Więcej informacji na ten temat zawarte jest w artykułach dotyczących korekt kosztów oraz pomniejszenia odliczenia VAT.

Księgowanie wydatków - uzupełnianie pól wydatku

W celu prawidłowego ujęcia kosztu w KPiR, należy wybrać odpowiedni RODZAJ WYDATKU.

Księgowanie wydatków - wybór rodzaju wydatku

Koszty udokumentowane fakturami z prawem do odliczenia podatku VAT księgowane są do rejestru zakupu VAT w dacie z pola DATA ODBIORU FAKTURY. Do KPiR wpis zostanie umieszczony w dacie z pola DATA WYSTAWIENIA FAKTURY. Faktury bez VAT (rachunki) oraz dowody wewnętrzne trafiają bezpośrednio do Księgi Przychodów i Rozchodów w dacie z pola DATA WYSTAWIENIA.