0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Księgowanie sprzedaży wykonanej z wykorzystaniem płatności online (pośrednicy płatności) w pełnej księgowości

Wielkość tekstu:

W systemie istnieje możliwość rozliczania sprzedaży, przy której pośredniczy np. Allegro. Wymaga to jednak określonych czynności, począwszy od wystawiania faktury, poprzez rozliczenie płatności do tej sprzedaży po rozliczenie kosztu pośrednictwa. Zobacz jak rozliczać sprzedaż rozliczaną z wykorzystaniem płatności online (pośrednicy płatności).

Wystawianie faktury sprzedaży

Faktury sprzedaży  wystawiamy w systemie poprzez PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » WYSTAW FAKTURĘ VAT i zawierają one  pełną cenę sprzedaży, jaką płaci klient. 

Jeżeli podczas wystawiania faktury sprzedaży:

  • zaznaczymy okienko przy polu ZAPŁACONO, to na wystawianej fakturze sprzedaży automatycznie pojawi się informacja o rozliczeniu; po zapisaniu takiej faktury klikając  na jej numer   widzimy w widoku szczegółowym dokumentu w  podzakładce PŁATNOŚCI informację o dodaniu płatności z ikoną słoneczka 

  • nie wprowadzimy płatności a jedynie zapiszemy wystawioną fakturę, a PŁATNOŚĆ rozliczymy na innym etapie, to po zapisaniu takiej faktury i dodaniu rozliczenia płatności (w innym kroku) oraz kliknięciu na numer tej faktury i przejściu do podzakładki PŁATNOŚCI pojawi się informacja o dodaniu płatności, lecz nie będzie miała ikony słoneczka.

Dodanie samego rozliczenia z poziomu zakładki wystawiania faktur nie powoduje rozliczenia rozrachunku, dlatego kolejnym krokiem jest księgowanie wyciągu bankowego.

Parowanie zapłaty na WB pomniejszonej o prowizję pośrednika płatności z fakturą sprzedaży

Podczas księgowania wyciągu bankowego z poziomu zakładki START » PŁATNOŚCI » BANK należy wskazać PRZYCHÓD i za pomocą lupy w oknie wyszukiwania transakcji odnaleźć fakturę ROZLICZONE BEZ ROZRACHUNKU (jeśli płatność była wcześniej rozliczona) lub NIEROZLICZONE (jeśli płatność nie była wcześniej w żaden sposób rozliczona). Po wybraniu faktury, której dotyczy zapłata należy ręcznie zmienić podpowiedzianą przez system całość kwoty na tą, jaka wynika z transakcji na wyciągu (czyli pomniejszona o prowizję, jako że pośrednik płatności od razu ją potrąca). 

Księgowanie faktury za prowizję jaką wystawiają pośrednicy płatności

Po otrzymaniu faktury kosztowej za prowizję pośrednika, należy ująć ją w kosztach: WYDATKI » ZAKSIĘGOWANE » DODAJ » FAKTURA VAT/FAKTURA (BEZ VAT) » INNE WYDATKI ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ. Faktura ta nie będzie rozliczana  płatnością  z wyciągu bankowego ani z kasy, ponieważ jest opłacona poprzez potrącenia z wpłat otrzymywanych bezpośrednio od klientów. Zatem konieczne będzie dokonanie kompensaty. 

Rozliczenie rozrachunku czyli kompensata faktury kosztowej za prowizję z fakturami przychodu 

W celu rozliczenia rozrachunku z faktury kosztowej za prowizję i pozostałej części nierozliczonych płatności przy fakturach przychodowych (rozliczone na kwotę bez prowizji stąd pozostało do zapłaty: kwota prowizji) konieczne będzie wykonanie kompensaty z poziomu zakładki START » PŁATNOŚCI » ROZRACHUNKI. Aby dokonać kompensaty należy zaznaczyć po stronie zobowiązań fakturę za prowizję a po stronie należności faktury przychodowe, gdzie system podpowie pozostałą do rozliczenia na tych fakturach kwotę prowizji, a następnie użyć przycisku SKOMPENSUJ. 

W zakładce dekretacja będzie widoczne rozliczenie kompensowanych rozrachunków prowizji pośrednika płatności z należnościami od klientów, od których prowizja była potrącana. 

Dodatkowy zapis techniczny do rozliczenia płatności 

Jeśli podczas wystawiania faktury zaznaczona była opcja ZAPŁACONO - czyli użyto płatności z ikoną słoneczka to po zapisaniu wyżej wymienionej kompensaty na widoku listy PRZYCHODÓW w kolumnie Pozostało będą widoczne kwoty prowizji na minus oznaczone czerwonym kolorem. Konieczny jest wówczas zapis techniczny. Aby dokonać zapisu technicznego zaznaczamy te faktury i wybieramy ROZLICZ PŁATNOŚĆ, następnie jako metodę płatności wybieramy KOMPENSATA a następnie ZAPISZ. W ten sposób dodaje się zapis czysto techniczny, który nie wpływa na księgowania na kontach księgi głównej jak również nie wpływa na rozrachunki, a pozwala wystornować informacje w płatnościach do stanu faktycznego tj zera. 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów