W systemie wfirma.pl możliwe jest rozliczenie faktury na gruncie VAT zgodnie z zasadami ogólnymi, ale również według szczególnych zasad powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Od 1 października 2020 roku czynni podatnicy VAT mają obowiązek stosowania przy fakturach sprzedaży:
- oznakowania GTU, czyli kody dla wybranych grup towarów i usług (o czym więcej w artykule: Kody grup towarów i usług - GTU w JPK V7)
- oznaczeń szczególnych rodzajów transakcji (o czym więcej w artykule: Oznaczenia szczególnych rodzajów transakcji w JPK V7)
Jak wystawić fakturę za opinię biegłego sądowego?
Aby wystawić fakturę sprzedaży za opinię biegłego sądowego, przy wystawianiu faktury przez zakładkę PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ należy przejść do zakładki KSIĘGOWE i zmienić SCHEMAT KSIĘGOWY na FAKTURA ZA OPINIĘ BIEGŁEGO SĄDOWEGO. Jeżeli świadczona usługa została objęta obowiązkowym oznaczeniem GTU, kod ten należy zastosować podczas wystawiania faktury.
Faktura za opinię biegłego sądowego - rozliczenie
Za opinię biegłego sądowego podatek dochodowy od wykonania opinii i wystawienia faktury VAT odprowadza sąd od wartości netto. Resztę zapłaty (wynagrodzenia) sąd przekazuje na konto bankowe usługodawcy, który następnie oblicza wysokość zobowiązania podatkowego VAT od faktur VAT i odprowadza podatek na konto urzędu skarbowego za miesiąc otrzymania zapłaty.
Po zapisaniu takiej faktury zostanie ona zaksięgowana jedynie do Rejestru sprzedaży VAT w dacie rozliczenia - otrzymania zapłaty. Zatem należy pamiętać, że jeżeli podczas wystawiania faktury nie została oznaczona opcja ZAPŁACONO to płatność należy rozliczyć później, po jej otrzymaniu, przez zaznaczenie danej faktury w zakładce PRZYCHODY » SPRZEDAŻ i wybranie opcji ROZLICZ » ROZLICZ PŁATNOŚĆ. W pojawiającym się oknie należy uzupełnić faktyczną datę i kwotę zapłaty.