0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Faktura zaliczkowa - jak wystawić?

Wielkość tekstu:

Faktura zaliczkowa wystawiana jest przez czynnych podatników podatku VAT, w momencie otrzymania całości lub części zapłaty. Ponadto, wtedy też powstaje obowiązek podatkowy, wyłącznie na gruncie podatku VAT. Jak powinna być wystawiona faktura zaliczkowa?

Wystawienie faktury zaliczkowej w systemie wfirma.pl jest możliwe jedynie wtedy, gdy wcześniej wystawiono fakturę pro forma lub ofertę. Szczegóły ich wystawienia w artykułach:

Jak wystawić fakturę zaliczkową?

Fakturę zaliczkową można wystawić przechodząc do zakładki PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ ZALICZKOWĄ, a następnie wybierając zamówienie (fakturę pro forma lub ofertę), na podstawie której ma zostać wygenerowana faktura zaliczkowa.

Faktura zaliczkowa - jak wystawić w wfirma.pl?

Następnie pojawi się okno, w którym można zmienić uzupełnione przez system dane. W polu KWOTA ZALICZKI automatycznie umieszczona zostanie kwota pozostała do rozliczenia pro formy. Należy ją zmienić na faktyczną kwotę otrzymanej zaliczki.

Faktura zaliczkowa - zmiana kwoty zaliczki

Faktura zaliczkowa nie zostanie zaksięgowana w Księdze Przychodów i Rozchodów ani Ewidencji Przychodów a jedynie w Rejestrze sprzedaży VAT.

Faktura zaliczkowa przed wpływem zaliczki

W systemie nie ma możliwości wystawienia faktury zaliczkowej przed otrzymaniem zapłaty. Wynika to z faktu, że w systemie faktura zaliczkowa powinna dokumentować faktycznie otrzymaną zaliczkę. W związku z tym fakturę zaliczkową należy wystawić najwcześniej w dniu wpływu zaliczki.

Faktura zaliczkowa na 100% kwoty

Jeśli faktury zaliczkowe obejmują całość zapłaty za dostawę towaru lub usługi, nie ma konieczności wystawiania faktury końcowej, gdyż ostatnia faktura zaliczkowa spełnia jej charakter.

Wówczas w systemie przychód w KPiR lub Ewidencji Przychodów należy ująć bezpośrednio w ewidencji na podstawie wystawionych faktur zaliczkowych pod datą realizacji transakcji:

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów