Faktura zaliczkowa wystawiana jest przez czynnych podatników podatku VAT, w momencie otrzymania całości lub części zapłaty. Ponadto, wtedy też powstaje obowiązek podatkowy, wyłącznie na gruncie podatku VAT. Jak powinna być wystawiona faktura zaliczkowa?
Wystawienie faktury zaliczkowej w systemie wfirma.pl jest możliwe jedynie wtedy, gdy wcześniej wystawiono fakturę pro forma lub ofertę. Szczegóły ich wystawienia w artykułach:
Jak wystawić fakturę zaliczkową?
Fakturę zaliczkową można wystawić przechodząc do zakładki PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ ZALICZKOWĄ, a następnie wybierając zamówienie (fakturę pro forma lub ofertę), na podstawie której ma zostać wygenerowana faktura zaliczkowa.
Następnie pojawi się okno, w którym można zmienić uzupełnione przez system dane. W polu KWOTA ZALICZKI automatycznie umieszczona zostanie kwota pozostała do rozliczenia pro formy. Należy ją zmienić na faktyczną kwotę otrzymanej zaliczki.
Faktura zaliczkowa nie zostanie zaksięgowana w Księdze Przychodów i Rozchodów ani Ewidencji Przychodów a jedynie w Rejestrze sprzedaży VAT.
Faktura zaliczkowa przed wpływem zaliczki
W systemie nie ma możliwości wystawienia faktury zaliczkowej przed otrzymaniem zapłaty. Wynika to z faktu, że w systemie faktura zaliczkowa powinna dokumentować faktycznie otrzymaną zaliczkę. W związku z tym fakturę zaliczkową należy wystawić najwcześniej w dniu wpływu zaliczki.
Faktura zaliczkowa na 100% kwoty
Jeśli faktury zaliczkowe obejmują całość zapłaty za dostawę towaru lub usługi, nie ma konieczności wystawiania faktury końcowej, gdyż ostatnia faktura zaliczkowa spełnia jej charakter.
Wówczas w systemie przychód w KPiR lub Ewidencji Przychodów należy ująć bezpośrednio w ewidencji na podstawie wystawionych faktur zaliczkowych pod datą realizacji transakcji:
- w KPiR przez zakładkę: EWIDENCJE » KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW » DODAJ WPIS w kol. 7 KPiR - Sprzedaż towarów i usług (więcej w artykule: Księga Przychodów i Rozchodów - jak nią zarządzać?),
- w przypadku ryczałtu przez zakładkę: EWIDENCJE » EWIDENCJA PRZYCHODÓW » DODAJ WPIS, wprowadzając wartość pod właściwą stawką ryczałtu (więcej w artykule: Ewidencja przychodów - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).