Wniosek Z-15A/B przedsiębiorcy i osoby współpracującej w systemie wFirma.pl

Przedsiębiorca i osoba współpracująca opłacający dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ma prawo pobierać z ZUS zasiłek opiekuńczy, w przypadku sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny lub dzieckiem. W celu otrzymania świadczenia przedsiębiorca zobowiązany jest dostarczyć do ZUS zaświadczenie Z-3b oraz wniosek ZUS Z-15A/B. Od teraz wniosek Z-15A/B przedsiębiorcy jest dostępny w systemie wFirma.pl, sprawdź jak łatwo można  go wygenerować.

Wniosek Z-15A/B przedsiębiorcy - w systemie wFirma.pl

Wniosek Z-15A/B przedsiębiorcy i osoby współpracującej możliwy jest do wygenerowania z zakładki START » ZUS » DRUKI Z-3b i Z-15A/B » DODAJ » ZUS Z-15A/ZUS Z-15B.

Wniosek Z-15A/B przedsiębiorcy i osoby współpracującej - dodawanie wniosku

Jeżeli przedsiębiorca/osoba współpracująca mają wprowadzonych do systemu członków swojej rodziny w zakładce USTAWIENIA » PODATKI » ZUS » RODZINA, to przy generowaniu wniosku Z-15A/B użytkownik będzie miał możliwość określić:

  • dla kogo wystawiany jest wniosek,
  • nad kim będzie sprawował opiekę oraz
  • czy występuje inny członek rodziny, który dzieli gospodarstwo domowe z ubezpieczonym, ale nie może zaopiekować się wskazanym chorym.

W przypadku, gdy dane tych osób użytkownik chce uzupełnić ręcznie, bezpośrednio w pliku, to pola w oknie należy pozostawić puste i wybrać przycisk DALEJ.

 Wniosek Z-15A/B przedsiębiorcy i osoby współpracującej w systemie wFirma.pl - wskazanie członka rodziny

Następnie system automatycznie wygeneruje wniosek Z-15A/B przedsiębiorcy. Dane osobowe, które zostały ówcześnie wprowadzone do systemu zostaną zaciągnięte do dokumentu automatycznie.

Wniosek Z-15A/B przedsiębiorcy i osoby współpracującej - druk Z-15A/B

Użytkownicy są na bieżąco informowani przez system, które pola w zaświadczeniu są wymagane do uzupełnienia.

Wniosek Z-15A/B przedsiębiorcy i osoby współpracującej - walidacja

Po wprowadzeniu wszystkich danych, należy zapisać dokument.  Wniosek można edytować w dowolnym momencie. W tym celu wystarczy zaznaczyć go, a następnie kliknąć na MODYFIKUJ. Wszystkie naniesione zmiany należy zapisać.

Wniosek Z-15A/B przedsiębiorcy - wydruk

Wygenerowany wniosek ZUS Z-15A/B przedsiębiorcy i osoby współpracującej dostępny jest zakładce START » ZUS » DRUKI Z-3b i Z-15A/B. W celu wydrukowania dokumentu, należy go zaznaczyć i kliknąć DRUKUJ.

Wniosek Z-15A/B przedsiębiorcy i osoby współpracującej - drukowanie wniosku

Możliwość szybkiego i sprawnego generowania zaświadczeń dla przedsiębiorcy i osoby współpracującej jest kluczowa. Pozwala to znacznie zaoszczędzić czas, bowiem większość danych wypełniana jest automatycznie.

Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska