0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Import e-zwolnień lekarskich z PUE ZUS

Wielkość tekstu:

Od 2016 roku rozpoczęto korzystanie z elektronicznych zwolnień lekarskich. Import e-zwolnień lekarskich z PUE ZUS jest możliwy w systemie wFirma!

Eksport e-zwolnień z ZUS PUE

Import e-zwolnień możliwy jest, jeśli pracodawca ma utworzone konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu się do systemu ZUS PUE należy przejść do zakładki PANEL PŁATNIKA » ZAŚWIADCZENIA LEKARSKIE.  

Elektroniczne zwolnienia mogą mieć status zaświadczenia:

 • Wystawione,
 • Archiwalne,
 • Skorygowane,
 • Anulowane,
 • Wsteczne – do wyjaśnienia,
 • Wsteczne – uzasadnione medycznie,
 • Wsteczne – nieuzasadnione medycznie.

Następnie zwolnienie lekarskie danego pracownika należy zaznaczyć po prawej stronie » EKSPORTUJ.

import e-zwolnień - PUE ZUS

W ten sposób zostanie wygenerowany i pobrany plik w formacie CSV. Będzie on zawierał 35 kolumn, gdzie znajdują się informacje dotyczące ubezpieczonego jak i lekarza, który wystawił zwolnienie. 

Import e-zwolnień do systemu wFirma.pl

W kolejnym kroku należy zalogować się do systemu wFirma.pl i przejść do zakładki KADRY » GRAFIK » IMPORT E-ZWOLNIEŃ. W oknie importu zwolnienia należy nacisnąć przycisk PRZEGLĄDAJ i wybrać zapisany wcześniej plik CSV.

import e-zwolnień - załączanie pliku

Po wybraniu odpowiedniego pliku pojawi się okno z wykazem pracowników, których zwolnienie lekarskie zostało pobrane z PUE ZUS. Jeśli wszystkie dane się zgadzają, należy nacisnąć ZAPISZ.

import e-zwolnień - pobieranie z PUE

Po zapisaniu, do systemu zostanie zaimportowana nieobecność pracownika. Będzie widniała w zakładce KADRY » GRAFIK w widoku miesięcznym.

import e-zwolnień - chorobowe w grafiku

W celu sprawdzenia, lub poprawy wprowadzonych danych, należy nacisnąć na imię i nazwisko pracownika. W oknie szczegółów należy przejść do zakładki CZAS PRACY » MENU » NIEOBECNOŚCI.

import e-zwolnień - import do nieobecności

Nieobecność pracownika zaimportowana z PUE ZUS będzie oznaczona ikoną, która oznacza, że nieobecność została zaimportowana z PUE ZUS. Tak wprowadzoną nieobecność można modyfikować zaznaczenie nieobecności MODYFIKUJ.

 

Automatyczny import e-zwolnień do systemu wFirma.pl

Do systemu wFirma została dodana możliwość ustawienia automatycznego pobierania zwolnień. W tym celu należy przejść do zakładki USTAWIENIA » INTEGRACJE » ZUS- EZLA. 

import e-zwolnień - automatyczne

W danych polach należy uzupełnić pola zgodnie ze wskazanym schematem:

 • ZUS e-ZLA login- w tym polu należy podać adres e-mail, który jest przypisany do konta PUE płatnika (nie jest to login do PUE tylko login do Raporty z e-ZLA)
 • ZUS e-ZLA hasło- w tym polu należy podać hasło wykorzystywane w systemie PUE płatnika (nie jest to hasło do PUE tylko hasło do Raporty z e-ZLA)
 • ZUS e-ZLA hasło pliku zip-  w tym polu należy podać hasło wykorzystywane w systemie PUE płatnika.
 • ZUS e-ZLA data- w danym polu należy wybrać od jakiego dnia mają być pobierane zwolnienia z systemu PUE.
 • ZUS e-ZLA NIP- w danym polu należy uzupełnić NIP firmy.

Hasło do logowania oraz do pliku zip można utworzyć po zalogowaniu się do systemu PUE np. w zakładce PŁATNIK » USTAWIENIA » KANAŁY DOSTĘPU. ZUS przygotował instrukcje ustawienia PUE: KROK PO KROKU OBSŁUGA ELEKTRONICZNYCH ZWOLNIEŃ LEKARSKICH (E-ZLA).

Po ustawieniu wszystkich danych i po zapisaniu, system wFirma po kliknięciu na IMPORT ZWOLNIEŃ (auto) będzie pobierał listę znajdujących się w systemie PUE zwolnień lekarskich oraz będzie importował je do systemu wFirma. Zwolnienia będą widoczne w zakładce KADRY » GRAFIK 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów