WNT nowego środka transportu - jak ująć w systemie?

Przepisy ustawy o VAT w sposób szczególny traktują nabycie nowych środków transportu z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. W sytuacji gdy przedmiot dostawy stanowi nowy środek transportu, transakcję taką zawsze traktuje się jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W związku z czym transakcję należy rozliczyć jako WNT nowego środka transportu.

Podatnik VAT, jeśli dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu jest obowiązany wyliczyć i przelać na konto urzędu skarbowego podatek w terminie 14 dni od chwili powstania obowiązku podatkowego.

Aby transakcja została wykazana poprawnie w pliku JPK_V7 należy ją we właściwy sposób wprowadzić do systemu. Należy tego dokonać poprzez zakładkę: EWIDENCJE » REJESTR VAT SPRZEDAŻY » DODAJ WPIS, gdzie w zakładce ZAAWANSOWANE należy zaznaczyć okienko WNT ŚRODKA TRANSPORTU oraz WNT a następnie uzupełnić pozostałe wymagane pola.

WNT nowego środka transportu - dodawanie wpisu

Po zapisaniu kwota zostanie wykazana w odpowiedniej pozycji pliku JPK V7 za miesiąc/kwartał, w którym dokonano transakcji.

WNT nowego środka transportu - JPK_V7

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy regularne aktualizacje systemu, które odpowiadają na potrzeby naszych klientów i są zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Gwarantujemy bezpieczeństwo korzystania z serwisu, nad którym nieustannie czuwają eksperci z zakresu prawa.
Ewa Szpytko-Waszczyszyn Dyrektor Działu Prawnego Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Ewa Szpytko-Waszczyszyn