Podatnicy, którzy dokonują rozliczeń za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zobowiązani są do złożenia zeznania rocznego w celu rozliczenia prowadzonej działalności gospodarczej. Odpowiednim drukiem do rozliczenia rocznego jest PIT-28. W artykule opisujemy jak wygenerować, uzupełnić i wysłać zeznanie roczne PIT-28!
W poniższej tabeli omawiamy specyfikę zeznania rocznego PIT-28 za 2020 rok.
Kto składa: | Podatnik, który w CEIDG-1 wskazał rozliczenie za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. |
Termin złożenia: | od 15 lutego do 1 marca 2021 roku |
Termin płatności: | do 1 marca 2021 roku |
Płatność na: | Mikrorachunek podatkowy (identyfikator NIP). |
Rozliczenie z małżonkiem | Ne jest możliwe. Małżonkowie składają osobne zeznania roczne. |
Odliczenia ulg podatkowych | Na ryczałcie możliwe jest odliczenie/ulgi:
Rozliczenia darowizn i ulg dokonuje się w załączniku PIT/O. Składki ZUS system rozlicza automatycznie. Nie jest możliwe na ryczałcie odliczenie ulgi na dziecko. |
IKZE | Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonane w roku podatkowym można odliczyć w PIT-28. Dokonuje się tego w załączniku PIT/O w poz. 33. Maksymalnie można odliczyć w 2020 roku 6.272,40 zł. |
PIT od ZUS | Nie jest rozliczany na druku PIT-28. W celu rozliczenia PIT od ZUS należy złożyć PIT-37. |
Przychód z pracy | Nie jest rozliczany na druku PIT-28. W celu rozliczenia PIT-11 od pracodawcy należy złożyć PIT-37. |
Ulga za złe długi | Rozliczana jest na załączniku PIT/WZR. Załącznik należy dodać do zeznania rocznego PIT-28. |
Przychód z zagranicy | Nie jest rozliczany na druku PIT-28. W celu rozliczenia przychodu z zagranicy należy złożyć PIT-36. |
Odliczenie straty z działalności | Przedsiębiorca, który wykazał stratę w roku 2019, może ją rozliczyć w całości w limicie 5 mln. |
Pozostałe | Załącznik PIT/D - ulga budowlana (w chwili obecnej z ulgi budowlanej można skorzystać tylko na zasadzie praw nabytych). Załącznik PIT-28/B - informacja o działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych. Załącznik - PIT/2K - druk ten związany jest z ulgą odsetkową i rozpoczęciem odliczania odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. W systemie nie ma możliwości dodania tego załącznika. |
Aby wygenerować zeznanie roczne PIT-28 należy przejść do zakładki START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » DODAJ DEKLARACJĘ » ROCZNA DEKLARACJA ZRYCZAŁTOWANEGO PODATKU DOCHODOWEGO (PIT 28). Następnie należy wybrać Cel złożenia: złożenie deklaracji lub korekta deklaracji.
Zeznanie roczne jest uzupełniane na podstawie danych wprowadzonych do systemu (zaliczki na podatek, rozliczenia zaliczek, składki ZUS, rozliczenia składek ZUS). Użytkownik przed wygenerowaniem deklaracji rocznej ma możliwość ich zweryfikowania i ewentualnej korekty. W razie potrzeby istnieje możliwość ręcznego wprowadzenia informacji o zaliczkach czy składkach (w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne należy wpisać 7,75% podstawy wymiaru a nie pełną kwotę zapłaconych składek czyli 9%). Na tym etapie istnieje możliwość dodania:
załącznika PIT/O dotyczącego ulg podatkowych,
załącznika PIT/D dotyczącego ulgi budowlanej,
załącznika PIT-28/B dotyczącego przychodów ze spółek cywilnych/jawnych,
załącznika PIT/WZR dotyczącego ulgi za złe długi w PIT.
Wypełniając zeznanie roczne PIT-28 należy zwrócić szczególną uwagę, na informacje dodatkowe przekazywane do urzędu na formularzu zeznania rocznego. Poniżej wskazujemy w jaki sposób uzupełnić określone informacje.
Informacje dodatkowe
W sytuacji gdy podatnik korzystał z kwartalnego rozliczenia w podatku dochodowym (po raz pierwszy) lub z uproszczonego rozliczania zaliczek na kasie fiskalnej to w części S “Informacje dodatkowe” zaznacza pole:
189 - jeśli podatnik korzystał z kwartalnego rozliczenia w podatku dochodowym (po raz pierwszy)
190 - jeśli podatnik korzystał z uproszczonego rozliczania zaliczek na kasie fiskalnej
rachunek do zwrotu nadpłaty
Urząd skarbowy w pierwszej kolejności dokonuje zwrotu podatku dochodowego na rachunek zgłoszony na druku CEIDG-1. W sytuacji gdy podatnik chce aby zwrot został dokonany na inny rachunek bankowy należy tą informację uzupełnić w części T “Rachunek osobisty właściwy do zwrotu nadpłaty”. Doprecyzowując w pozycjach:
poz. 191 - należy wprowadzić posiadacza rachunku lub posiadaczy jeśli rachunek należy do kilku osób np. małżonka,
poz. 192 - należy wybrać kraj siedziby banku - wyłącznie w przypadku gdy jest to rachunek zagraniczny,
poz. 193 pkt 1. - numer uzupełni się na podstawie rachunku prowadzonego w systemie - jeśli nie został on wprowadzony można go uzupełnić ręcznie.
poz. 193 pkt 2. - kod SWIFT uzupełnia się tylko gdy uzupełniany jest zagraniczny rachunek rozliczeniowy.
W przypadku posiadania kilku rachunków bankowych w systemie można wybrać z listy rachunek, na który ma zostać dokonany zwrot.
przekazanie 1% podatku
Podatnicy mają możliwość przekazania 1% podatku z deklaracji rocznej PIT na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Aby to uczynić w części O “Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” w pozycji 175 należy wskazać numer KRS organizacji. W pozycji 176 zostanie automatycznie przez system obliczona kwota podatku do przekazania. Jeśli podatnikowi nie wyszedł w zeznaniu rocznym podatek, wówczas części O i P podatnik nie uzupełnia.
ulga za złe długi
W 2020 roku wprowadzona została ulga na złe długi w PIT. Polega ona na zwiększeniu podstawy opodatkowania w związku z nieopłaceniem faktury. Dokonuje się tego w zeznaniu rocznym, składanym w rozliczeniu za ten rok, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu płatności wskazanej na fakturze (rachunku) lub umowie. Aby wykazać ulgę za złe długi w zeznaniu rocznym PIT-28 konieczne jest dołączenie załącznika PIT/WZR zaznaczając w części Q pole 184. W pierwszej kolejności podatnik musi uzupełnić dane na załączniku PIT/WZR -pola załącznika należy wypełnić ręcznie. Następnie w części G “Zmniejszenia i zwiększenia przychodów o wartości wierzytelności i zobowiązań wynikających z transakcji handlowych” zostaną automatycznie zaciągnięte dane z wypełnionego załącznika i uwzględnione w rozliczeniu.
Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą bądź wspólnicy spółek jawnych/cywilnych mogą dokonać wysyłki zeznania rocznego PIT-28 za pomocą danych autoryzacyjnych tj. PESEL lub NIP, imię i nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku, za dwa lata wstecz (w 2021 roku wysyłka odbywa się kwotą przychodu z 2019 roku).
Aby dokonać wysyłki zeznania rocznego należy przejść do zakładki START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE następnie należy zaznaczyć sporządzone zeznanie i z menu wybrać opcję WYŚLIJ DO URZĘDU. W wyświetlonym oknie należy przejść do części BEZ PODPISU.
Po poprawnej wysyłce zeznania rocznego będzie możliwe pobranie UPO. O poprawnej wysyłce świadczy zielona koperta przy zeznaniu rocznym. W celu pobrania UPO należy zaznaczyć zeznanie roczne na liście i skorzystać z opcji POBIERZ UPO.
Zeznanie roczne PIT-28 w systemie wfirma.pl można rozliczyć za pomocą dwóch sposobów.
Sposób 1 - za pomocą szybkich płatności
W systemie wfirma.pl dzięki integracji z blue media możliwe jest szybkie opłacenie podatku wynikającego z zeznania rocznego. Aby włączyć integrację należy przejść do zakładki USTAWIENIA » INTEGRACJE » BANKI I PŁATNOŚCI. Po otwarciu nowego okna należy w zakładce BLUE MEDIA zaznaczyć WŁĄCZ MODUŁ BLUE MEDIA.
Następnie w zakładce START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE należy zaznaczyć sporządzone zeznanie i z menu wybrać opcję ZAPŁAĆ.
Po kliknięciu na opcję ZAPŁAĆ nastąpi przekierowanie na bramkę do płatności. Po dokonaniu płatności, zeznanie roczne zostanie automatycznie rozliczone.. Aby zapłacić podatek metodą szybkich płatności z Blue Media jego kwota nie może przekraczać 4.300 zł.
Sposób 2 - rozliczenie samodzielne
W systemie możliwe jest wygenerowanie druczków przelewu do zeznania rocznego z uzupełnionymi danymi płatnika oraz właściwego urzędu skarbowego. W tym celu należy zaznaczyć odpowiednią deklarację roczną i z górnego menu wybrać opcję DRUKUJ » DRUCZEK PRZELEWU.