Informację dotyczącą podatku u źródła sporządzają firmy, które dokonują zakupów od innych firm nieposiadających siedziby lub zarządu na terytorium Polski. Dotyczy to zatem kupujących usługi, np. od Google czy Facebook.
Kto składa IFT-2R?
IFT-2R składa podatnik, który kupił określone przepisami usługi niematerialne od kontrahentów zagranicznych. Przykładami usług niematerialnych są świadczenia doradcze, księgowe, badania rynku, usługi prawne, usługi reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze,
Najczęstsze transakcje dla których składa się IFT2R to gdy kupujemy reklamy wykupione u zagranicznych kontrahentów Google, Facebook, LinkedIn oraz TikTok.
Czy trzeba płacić podatek z IFT-2R?
Polski przedsiębiorca nie pobiera podatku u źródła, jeżeli są łącznie spełnione następujące warunki:
- zgodnie z właściwą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, przychód (dochód) zagranicznego kontrahenta podlega opodatkowaniu tylko w państwie jego rezydencji podatkowej,
- oraz zagraniczny kontrahent dostarczył polskiemu przedsiębiorcy swój certyfikat rezydencji podatkowej.
Jak uzupełnić deklarację?
Poza podstawowymi danymi w części C należy wskazać dane kontrahenta od którego kupiono usługi, których dotyczy dany formularz IFT-2R:
Następnie uzupełnić pola dotyczące transakcji.
Przykład:
Firmy takie jak Google, Facebook, LinkedIN, Adobe, Microsoft publikują swoje certyfikaty oficjalnie a także przesyłają je na wniosek klienta. Dlatego najczęściej Polscy przedsiębiorcy korzystający z ich usług są zwolnieni z odprowadzania podatku u źródła - wykazują wówczas transakcje wyłącznie informacyjnie wykazując w części K
poz 98. 1. wpisując 20 (stawka obowiązującego podatku u źródła w przypadku usług reklamowych np. 20.00
poz 98. 2. sumę kupionych w roku 2024 usług od danego kontrahenta podlegającą zwolnieniu np.10.000
poz 98. 3. sumę zakupionych usług podlegających opodatkowaniu np. 0
Po uzupełnieniu części K w części D automatycznie uzupełniony zostanie odpowiadający wiersz:
Termin składania deklaracji IFT-2R
Formularz IFT-2R należy przesłać do urzędu skarbowego i podatnikowi do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym wystąpiła transakcja zakupu, czyli do końca marca.
Jak sporządzić deklarację IFT-2R?
W celu wygenerowania deklaracji IFT-2R należy przejść do zakładki START » PODATKI » PODATEK VAT » DODAJ DEKLARACJĘ » INFORMACJA IFT-2/IFT-2R. Następnie w oknie, które się pojawi, trzeba wybrać okres, którego deklaracja ma dotyczyć.
Informacja IFT-2R - wysyłka do urzędu skarbowego
Deklarację IFT2R można podpisać wyłącznie własnym podpisem kwalifikowanym. W celu wysłania IFT-2R do urzędu skarbowego bezpośrednio z systemu wFirma należy przejść do zakładki: START » PODATKI » PODATEK VAT, gdzie należy zaznaczyć informację i w górnym menu wybrać opcję WYŚLIJ/EKSPORTUJ » WYŚLIJ DO URZĘDU.