0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jednolity Plik Kontrolny dla Księgi przychodów i rozchodów - JPK PKPiR

  • jpk pkpir

Wielkość tekstu:

Jednolity plik kontrolny stanowi kolejny krok w kierunku informatyzacji administracji podatkowej. W związku z nowelizacją przepisów podatkowych przedsiębiorcy od lipca 2018 roku zostali zobowiązani do przekazywania w postaci elektronicznej na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej pliku JPK PKPiR. Przekazanie odbywa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych w postaci właśnie jednolitego pliku kontrolnego.

Jak wygenerować JPK PKPiR w systemie wFirma.pl?

W systemie wfirma.pl można pobrać deklarację JPK KPiR zarówno z poziomu zakładki PODATKI, jak i EWIDENCJE.

JPK PKPiR - zakładka PODATKI

Generowanie pliku JPK_PKPIR odbywa się w zakładce START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY » DODAJ » DODAJ JPK_PKPIR. W oknie należy wybrać okres za jaki ma zostać przygotowany plik.

JPK PKPIR - wybór okresu

Dodatkowo plik JPK PKPiR generowany jest również automatycznie do każdej wyliczonej w systemie wfirma.pl zaliczki na podatek dochodowy.

W celu pobrania pliku  JPK PKPiR w systemie z poziomu wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy należy przejść do zakładki: START » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY, a następnie kliknąć w opcję ZOBACZ SZCZEGÓŁY WYLICZENIA dla zaliczki za dany okres. Następnie w wyświetlonym oknie należy kliknąć w górnej części okna na funkcję POBIERZ JPK PKPiR.

JPK PKPIR - widok podatku dochodowego

JPK PKPiR - zakładka EWIDENCJE

W celu wygenerowania i pobrania deklaracji JPK_PKPiR z poziomu zakładki Ewidencje należy przejść do: EWIDENCJE » KPiR i na dole strony wybrać okres za jaki plik ma zostać wygenerowany. Po czym z górnego paska należy wybrać opcję POBIERZ JPK PKPIR.

JPK PKPIR - zakładka Ewidencje

Wysyłka JPK_PKPIR na żądanie z systemu wfirma.pl

W systemie istnieje możliwość bezpośredniej wysyłki JPK_PKPIR z systemu bez konieczności korzystania z dodatkowych aplikacji i rozwiązań. W tym celu należy wygenerować plik z poziomu START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY » DODAJ » DODAJ JPK_PKPIR zaznaczyć go oraz wybrać z górnego menu opcję WYŚLIJ/EKSPORTUJ » WYŚLIJ DO MF.

JPK PKPIR - wysyłka do MF

Więcej na temat wysyłki plików JPK na żądanie znajduje się w artykule: Wysyłka JPK na żądanie (JPK_FA, JPK_PKPIR, JPK_EWP, JPK_MAG) z poziomu systemu wfirma.pl

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów