Leasing lub dzierżawa samochodu osobowego

Faktury dotyczące rat leasingowych za samochód osobowy, należy księgować przez zakładkę WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT » LEASING LUB DZIERŻAWA SAMOCHODU OSOBOWEGO.

Leasing lub dzierżawa samochodu osobowego - wprowadzenie do systemu

Schemat ten dotyczy rat za samochód osobowy, użytkowany na podstawie umowy leasingu operacyjnego lub umowy najmu/dzierżawy, która po spełnieniu warunków, określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, traktowana jest jak leasing.Przed wprowadzeniem pierwszego wpisu samochód należy dodać do ewidencji pojazdów EWIDENCJE » POJAZDY » DODAJ POJAZD. Ważne aby zaznaczyć okienko Pojazd firmowy.Najistotniejszym elementem jest przypisanie faktury do konkretnego pojazdu, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami system automatycznie odliczy 50% lub 100% podatku VAT, w zależności od przeznaczenia pojazdu (tylko do działalności lub w użytku mieszanym). Pozostała część nieodliczonego podatku trafi w koszty, podnosząc kwotę netto.

Leasing lub dzierżawa samochodu osobowego - przypisanie kosztu do pojazdu

Podatek, podlegający odliczeniu, trafi do Rejestru zakupu VAT. Natomiast w Księdze Przychodów i Rozchodów faktura zostanie ujęta pod datą wystawienia - kwota równa sumie wydatku netto oraz nieodliczonej części podatku VAT (w przypadku korzystania z 50% odliczenia).W przypadku rat leasingowych do samochodów osobowych, zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 marca 2014 r., odliczeniu podlegało 60% VAT (do limitu 6.000 zł).Więcej na temat leasingu samochodów po 1 kwietnia 2014 w artykule: Leasing samochodu po zmianach w VAT.