0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Paragon fiskalny - jak wystawić?

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, co do zasady, zobowiązani są do zewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Jak wystawić i rozliczyć paragon fiskalny w systemie wFirma.pl?

Warunki do wystawienia paragonu fiskalnego

Aby móc wystawiać oraz drukować paragony fiskalne w systemie wFirma.pl, należy posiadać:

 • ważną licencję programu IdoSell Printer,
 • odpowiedni model drukarki fiskalnej obsługiwanej w systemie wFirma.

Dostępne drukarki fiskalne to: 

 • Drukarki fiskalne:
  • Novitus: Wiking 1.0, Wiking 2.0, Wiking 3.0, Vega Mobil, Vento 1.0, Vento 1.11, Vento 1.12, Vivo 1.10, Vivo 1.11, Quatro, Delio (bez kopii elektronicznej), Delio (z kopią elektroniczną), Deon;
  • Innova: Profit;
  • Posnet: Thermal, Thermal (stara homologacja), Temo (system 32-bitowy);
  • Torell: Duo Pro;
 • Drukarki fiskalne online (można dodać link do artykułu o drukarkach online): 
  • Novitus: DEON ONLINE, BONO ONLINE, HD ONLINE
  • Posnet: Trio ONLINE, Temo ONLINE, Thermal ONLINE
  • Elzab: Mera ONLINE, Cube ONLINE, Zeta ONLINE
 • Wyjątkiem w powyższym zakresie jest drukarka D10 firmy Elzab, która nie wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania IdoSell Printer.
 • Jak wystawić paragon fiskalny w systemie wFirma.pl 

  W celu wystawienia paragonu fiskalnego należy przejść do zakładki PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » PARAGON FISKALNY. W oknie, które się pojawi, należy uzupełnić wymagane dane, a następnie wybrać ZAPISZ.

  paragon fiskalny - sposób wystawienia w systemie wFirma.pl

  Od października 2020 roku paragony fiskalne nie są księgowane w ewidencjach ze względu na wejście w życie nowego pliku JPK V7, w którym sprzedaż paragonowa powinna być wykazywana zbiorczo na podstawie raportu okresowego z kasy i oznaczana symbolem RO
  W przypadku wystawienia faktury do paragonu w systemie faktura ta zostanie ujęta w części ewidencyjnej pliku JPK_V7 z oznaczeniem FP i nie będzie księgowana w rejestrze VAT sprzedaży i KPiR (Ewidencji Przychodów dla ryczałtu) o czym więcej w artykule: Faktura sprzedaży do paragonu - jak wystawić?

  Jak dodać NIP nabywcy na paragonie fiskalnym?

  System wfirma.pl umożliwia drukowanie NIP na paragonie. W przypadku, gdy do wystawianego paragonu fiskalnego zostanie przypisany kontrahent z uzupełnionym numerem NIP to na wydrukowanym paragonie fiskalnym będzie umieszczony wskazany NIP kontrahenta.

  Nie każda drukarka fiskalna posiada funkcję drukowania numeru NIP na paragonie fiskalnym. Niektóre drukarki fiskalne w celu włączenia tej funkcji wymagają aktualizacji oprogramowania, co jest koniecznie również korzystając z oprogramowania IdoSell Printer. Sposób postępowania w przypadku, gdy drukarka fiskalna nie posiada funkcji drukowania NIP na paragonie opisuje artykuł poradnika: Paragon z NIP-em umożliwi pozyskanie faktury w 2020 roku.
  Aby NIP nabywcy pojawił się na wystawianym paragonie fiskalnym należy podczas jego wystawiania przez zakładkę PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » PARAGON FISKALNY, w danych nabywcy odznaczyć opcję BRAK KONTRAHENTA oraz uzupełnić dane nabywcy wraz z numerem NIP.

  Paragon fiskalny - jak wystawić

  Od 1 stycznia 2020 sprzedawca, który wystawi fakturę na rzecz firmy do paragonu bez numeru NIP nabywcy narażony jest na sankcje w wysokości 100% kwoty podatku VAT wykazanego na tej fakturze. Więcej informacji na temat w artykule: NIP nabywcy na paragonie a faktura do paragonu – warto wiedzieć!

  Wystawianie paragonu fiskalnego do oferty lub faktury pro forma

  W systemie wFirma.pl istnieje możliwość wystawienia paragonu bezpośrednio do wystawionej oferty lub faktury pro forma. W tym celu należy przejść do zakładki PRZYCHODY » PRO FORMY i zaznaczyć odpowiednią ofertę lub pro formę. Następnie z górnego menu należy wybrać opcję WYSTAW » PARAGON FISKALNY.

  Paragon fiskalny - do pro formy i oferty

  Wydruk paragonu na drukarce fiskalnej

  Aby wydrukować paragon za pomocą drukarki fiskalnej, należy go odnaleźć w zakładce PRZYCHODY » SPRZEDAŻ, zaznaczyć oraz z górnego panelu funkcji wybrać DRUKUJ » DRUKUJ NA DRUKARCE FISKALNEJ.

  Paragon fiskalny - wydruk z systemu

  Artykuły
  Brak wyników.
  Więcej artykułów
  Wzory
  Brak wyników.
  Więcej wzorów