Składki KRUS - jak je rozliczyć w systemie wFirma.pl?

Zgodnie z przepisem art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik lub domownik, który rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, może nadal opłać składki KRUS. Te składki nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

System nie posiada funkcji prowadzenia rozliczeń KRUS.

Składki KRUS a prowadzenie działalności gospodarczej

Aby zaznaczyć, że przedsiębiorca opłaca składki KRUS należy przejść do zakładki USTAWIENIA » PODATKI » ZUS » OGÓLNE. Następnie w polu Schemat wybrać należy z listy BRAK SKŁADEK.

Składki KRUS - brak składek

Po zapisaniu zmian w razie tworzenia deklaracji ZUS np. za pracowników sam przedsiębiorca nie zostanie na niej wykazany.

Odliczenie składek KRUS od podatku

Należy mieć na uwadze, że  składki KRUS nie podlegają odliczeniu od dochodu ani od podatku. Co do zasady dotyczą działalności rolniczej, a nie pozarolniczej i nie spełniają przesłanek do uznania ich za koszt uzyskania przychodu. Jedynie ich część, a dokładnie mówiąc kwota, o którą zostało podwyższone ubezpieczenie z tytułu prowadzonej działalności będzie mogła obniżyć dochód lub zostać uznana jako koszt. Polecamy w tym temacie Podwyższona składka KRUS dla prowadzących działalność gospodarczą.

Dbamy o dostarczanie najwyższej jakości kompleksowego narzędzia do prowadzenia księgowości firmy. Przestrzegamy, aby wszystkie procesy, odbywające się w ramach modyfikacji systemu, przeprowadzane były zgodnie z polityką jakości ISO 9001.
Bartłomiej Lazarowicz Kierownik Działu Jakości Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Bartłomiej Lazarowicz