0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wycofanie towarów handlowych na cele prywatne przedsiębiorcy

Wielkość tekstu:

Prowadzę sklep, czasami zdarza mi się przeznaczyć towar na cele prywatne. Jak rozliczyć wycofanie towarów handlowych na cele prywatne? Dodam, że jestem na KPiR.

 

Sposób rozliczenia tej transakcji uzależniony jest od tego, czy przy zakupie towarów przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT.

Tak czy inaczej, przekazanie towarów handlowych na cele osobiste nie przyczynia się do powstania przychodu. Jednak ich wartość należy wyksięgować z kosztów uzyskania przychodu.

W sytuacji, gdy przy zakupie towaru przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, należy poza systemem wystawić dokument wewnętrzny, na którym od ceny zakupu netto towarów naliczymy podatek VAT.

Uzupełniony dokument wewnętrzny księgujemy w systemie następująco:

  • wartość netto wg cen zakupu poprzedzona znakiem minus: EWIDENCJE » KPIR » KPIR » DODAJ WPIS. Wartość należy wprowadzić w kolumnie 10 - zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych. W polu przeznaczonym na dane kontrahenta proszę zaznaczyć okienko "brak kontrahenta". Natomiast w wierszu odnoszącym się do numeru dowodu należy wprowadzić numer wystawionej poza systemem faktury wewnętrznej.

Wycofanie towarów handlowych na cele prywatne - w KPiR

  • wartość netto towaru należy również wprowadzić jako wartość dodatnią w zakładce: EWIDENCJE » REJESTR VAT SPRZEDAŻY » DODAJ WPIS, gdzie po zaznaczeniu opcji BRAK KONTRAHENTA należy przejść do podzakładki ZAAWANSOWANE i zaznaczyć opcję DOKUMENT WEWNĘTRZNY i wpisać kwotę wybierając odpowiednią stawkę VAT. 

Wycofanie towarów handlowych na cele prywatne - rejestr VAT
Natomiast gdy przedsiębiorca nie posiadał prawa do odliczenia podatku VAT przy zakupie towarów handlowych, które aktualnie chce przekazać na cele prywatne, nie ma obowiązku ich opodatkowania oraz wystawiania dokumentu wewnętrznego opodatkowania.

W celu wyksięgowania wartości przekazanych towarów należy przejść do zakładki WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » DOWÓD WEWNĘTRZNY i jako schemat księgowy wybrać ZAKUP TOWARÓW HANDLOWYCH. W pozycji RAZEM należy wprowadzić wartość wycofanych towarów w cenie zakupu, poprzedzoną znakiem minus. Po zapisaniu w księdze przychodów i rozchodów pojawi się zapis wyksięgowujący.

Wycofanie towarów handlowych na cele prywatne - dowód wewnętrzny

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów