Polski Ład wprowadził możliwość przejścia na skalę podatkową za 2022 rok po zakończonym roku. Zmiana formy opodatkowania wstecz na skalę możliwa jest zarówno z ryczałtu jak i z podatku liniowego.
Zmiana formy opodatkowania wstecz na skalę z podatku liniowego
Przedsiębiorcy którzy w 2022 byli opodatkowani podatkiem liniowym są w korzystnej sytuacji ponieważ posiadają już założoną KPiR za 2022 rok i sporządzili remanent początkowy na 1 stycznia 2022 i remanent końcowy na 31 grudnia 2022 - obowiązki te są takie same na skali podatkowej i podatku liniowym.
Dodatkowych czynności należy dokonać w przypadku gdy przedsiębiorca korzystał z prawa odliczenia składki zdrowotnej jako koszt w KPiR. Na skali podatkowej nie ma takiej możliwości. W systemie można zweryfikować sposób odliczania składki zdrowotnej w zakładce: USTAWIENIA » PODATKI » FUNKCJE KSIĘGOWE » SKŁADKA ZDROWOTNA WŁAŚCICIELA. Jeżeli zaznaczone zostało:
- ODLICZENIE W ZALICZCE to nie trzeba wykonywać dodatkowych czynności,
- KOSZT W KPiR - składki należy wyksięgować zgodnie z poniższą ścieżką.
W celu wyksięgowania składek zdrowotnych z kosztów należy dodać dowód wewnętrzny. Aby ustalić jaka wartość składek zdrowotnych ujęta jest jako koszt w KPiR należy przejść do zakładki: EWIDENCJE » KPiR, gdzie w lewym rogu pod tabelą jako MIESIĄC należy wybrać z listy puste pole, w prawym rogu pod tabelą jako TYP DOKUMENTU należy wybrać opcję DOWODY WEWNĘTRZNE.
Aby wystawić dowód wewnętrzny należy przejść do zakładki: WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » DOWÓD WEWNĘTRZNY gdzie w dniu 31.12.2022 należy wprowadzić kwotę składek poprzedzając ją znakiem minus. jako SCHEMAT KSIĘGOWY należy wybrać opcję KOSZTY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI.
Tak wystawiony dowód wewnętrzny zostanie ujęty w kolumnie 13 KPiR - Pozostałe wydatki w kwocie ujemnej.
Zmiana formy opodatkowania wstecz na skalę z ryczałtu ewidencjonowanego
Co do zasady ryczałtowcy nie muszą sporządzać remanentu a dla celu podatku dochodowego prowadzą ewidencję przychodów. Natomiast decydując się na przejście na skalę podatkową wstecz za 2022 rok należy założyć KPiR na 2022 rok, a tym samym sporządzić remanent początkowy na 1 stycznia 2022 i remanent końcowy na 31 grudnia 2022.
Zmiana formy ewidencji księgowej na KPiR
W celu założenia KPiR należy przejść do zakładki: USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY i jako RODZAJ EWIDENCJI wybrać opcję KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW, a jako FORMA OPODATKOWANIA opcję ZASADY OGÓLNE.
Dodanie remanentu początkowego i końcowego
W celu dodania remanentu należy przejść do zakładki: EWIDENCJE » REMANENTY » DODAJ REMANENT » REMANENT POCZĄTKOWY i jako DATA należy wprowadzić 2022-01-01 a w polu WARTOŚĆ kwotę remanentu.
Remanent końcowy należy dodać analogiczną ścieżką czyli poprzez zakładkę: EWIDENCJE » REMANENTY » DODAJ REMANENT » REMANENT KOŃCOWY i jako DATA należy wprowadzić 2022-12-31 a w polu WARTOŚĆ kwotę remanentu.
Przedsiębiorca który posiada moduł MAGAZYN, może wygenerować remanent na dzień 31 grudnia 2021 roku, który jednocześnie będzie traktowany jako stan magazynowy na dzień 1 stycznia 2022 roku - a więc może być potraktowany jako remanent początkowy. W tym celu należy przejść do zakładki: MAGAZYN » PRODUKTY » DRUKUJ » REMANENT (PDF), wybierając rok 2021.
W analogiczny sposób można wygenerować remanent końcowy wybierając rok 2022.
Zaksięgowanie w KPiR przychodów
Przychody dodane w systemie na ustawieniach ryczałtu ewidencjonowanego należy zaksięgować do KPiR - nie zostaną one przeniesione automatycznie po zmianie rodzaju ewidencji w ustawieniach z racji tego, że dodane były na formularzach właściwych dla ryczałtu i nie są powiązane z KPiR.
Przychody należy zaksięgować poprzez zakładkę: PRZYCHODY » INNE PRZYCHODY » DODAJ INNY PRZYCHÓD » SPRZEDAŻ, uzupełniając wymagane pola, a dodatkowo w podzakładce ZAAWANSOWANE, będąc czynnym podatnikiem VAT, jako SKUTEK KSIĘGOWY należy wybrać KSIĘGUJ DO KPiR.
Zaksięgowanie w KPiR wydatków
Wydatki należy zaksięgować poprzez zakładkę: WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT/FAKTURA (bez VAT) i wybrać odpowiedni rodzaj wydatku, zgodnie z którym wydatek zostanie ujęty we właściwej kolumnie KPiR.
W przypadku czynnych podatników VAT, którzy będąc na ryczałcie, księgowali faktury kosztowe, należy dodatkowo w podzakładce IMPORT Z ZAGRANICY I INNE ZAAWANSOWANE jako SKUTEK KSIĘGOWY należy wybrać KSIĘGUJ DO KPiR.
Dodatkowo, przedsiębiorcy którzy posiadają moduł MAGAZYN i księgowali na ryczałcie faktury dotyczące zakupu towarów handlowych i materiałów muszą odznaczyć opcję WYWOŁAJ SKUTEK MAGAZYNOWY. Dzięki temu dokumenty magazynowe nie zostaną zdublowane a wydatek zostanie ujęty wyłącznie jako koszt w KPiR.
Jeżeli przedsiębiorca opłaca składki na Fundusz Pracy to zbiorczą wartość zapłaconych składek należy wprowadzić jako koszt w KPiR poprzez wystawienie dowodu wewnętrznego. W tym celu należy przejść do zakładki: WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » DOWÓD WEWNĘTRZNY gdzie w dniu 2022-12-31 należy wprowadzić kwotę składek na FP. Dodatkowo jako SCHEMAT KSIĘGOWY należy wybrać opcję KOSZTY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI.
Tak wystawiony dowód wewnętrzny będzie ujęty w kolumnie 13 KPiR - Pozostałe wydatki.
Jak wygenerować zeznanie roczne za 2022 rok na skali podatkowej?
Chcąc przejść na skalę podatkową wstecz za 2022 rok, należy złożyć zeznanie roczne na formularzu PIT-36. Oznacza to, że przedsiębiorca za 2022 rok nie składa w urzędzie formularza PIT-28 lub PIT-36L.
W celu wygenerowania zeznania rocznego PIT-36 należy przejść do zakładki: START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » DODAJ DEKLARACJĘ » ROCZNA DEKLARACJA PODATKU DOCHODOWEGO NA ZASADACH OGÓLNYCH (PIT-36).
Bezpośrednio na formularzu PIT-36 należy w części C. zaznaczyć poz. 64 (podatnik) lub poz. 65 (małżonek). Natomiast decydując się na zmianę formy opodatkowania wstecz z podatku liniowego na skalę podatkową, na formularzu PIT-36 trzeba w tym samym miejscu zaznaczyć poz. 60 (podatnik) lub poz. 61 (małżonek).