Obowiązek składania sprawozdań do GUS dotyczy wybranych przedsiębiorców. Wymagane dane dotyczą m.in. zatrudnienia i wynagrodzeń. System wFirma umożliwia generowanie raportów pomocniczych, które są przydatne przy wypełnianiu formularzy statystycznych. Jednym z nich jest raport na potrzeby sporządzenia Z-03 do GUS.
Raport na potrzeby sporządzenia Z-03 do GUS
Aby wygenerować raport, należy KADRY » PRACOWNICY » DRUKUJ » RAPORT gdzie w oknie drukowania raportu można wybrać Raport na potrzeby Z-03 i okres, za jaki mają być przygotowane dane.
Można wybrać gdzie można wybrać zarówno rok jak i i okres:
- pierwszy kwartał
- pierwsze półrocze
- trzy kwartały
- rok
Po wybraniu odpowiedniego zakresu czasowego pojawi się raport, składający się z tabeli, który będzie zawierał zbiór danych.
Przeciętna liczba zatrudnionych
Pierwsza pozycja raportu dotyczy przeciętnej liczby zatrudnionych. System dane te ustala na postawie przeciętnego zatrudnienia w poszczególnych miesiącach podzieloną przez 12 (bez względu na to, czy zakład funkcjonował przez cały rok, czy nie).
Pracujący w głównym miejscu pracy. Stan w ostatnim dniu kwartału
Drugi sektor zawiera dane dotyczące pracujących w głównym miejscu pracy. Wykazuje się tu przeciętną liczbę zatrudnionych, po przeliczeniu osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty, tj. osoby:
- zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania, w tym również osoby zatrudnione przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych oraz osoby przebywające za granicą na podstawie delegacji służbowej, z wyjątkiem zatrudnionych poza granicami kraju;
- osoby pracujące w zakładach pracy w formie zorganizowanych grup roboczych na podstawie zbiorowej lub indywidualnej umowy o pracę, tj. uczestnicy OHP (z wyjątkiem odbywających naukę zawodu kod 0120), skazani. W poz. 2 należy uwzględnić cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce z mocy przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Do zatrudnionych nie zalicza się:
- osób wykonujących pracę nakładczą;
- osób (uczniów) zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego;
- agentów;
- osób pracujących na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło.
Czas faktycznie przepracowany
Wykazujemy sumę godzin faktycznie przepracowanych przez pracowników, zarówno w ramach normalnego wymiaru czasu pracy, jak i ponadwymiarowo. Do godzin nadliczbowych zaliczamy również dyżury zakładowe, pracę w pomocy doraźnej (w przypadku służby zdrowia) oraz godziny ponadwymiarowe nauczycieli. Warto podkreślić, że nie uwzględniamy w tym zestawieniu czasu spędzonego na urlopach czy zwolnieniach.
Wynagrodzenia brutto w tys. zł osób wykazanych w pozycji przeciętna liczba zatrudnionych ogółem
Podajemy całkowite wynagrodzenia brutto pracowników (wymienionych w pozycji 2), wliczając w to wszelkie dodatkowe świadczenia, takie jak nagrody roczne czy udziały w zyskach. Obejmuje to również wynagrodzenia wypłacane z funduszu świadczeń socjalnych.
Składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe opłacane przez ubezpieczonych
W tym miejscu wykazane są dane dotyczące składek z wynagrodzeń wykazanych w sekcji wyżej. Co ważne składki te dotyczą tylko tych opłacanych przez pracowników.
Sprawozdanie Z-03 jest ważnym narzędziem statystycznym, które pozwala na uzyskanie kompleksowego obrazu sytuacji na rynku pracy. Rzetelne wypełnianie i składanie tego sprawozdania jest obowiązkiem każdego przedsiębiorstwa i przyczynia się do tworzenia wiarygodnych statystyk gospodarczych. Raport na potrzeby sporządzenia Z-03 do GUS pozwala na rzetelne wypełnienie tego formularza.