Bilans to jedno z podstawowych zestawień księgowych przy prowadzeniu pełnej księgowości. Dodawanie bilansu w systemie odbywa się na podstawie zdefiniowanego schematu. Z jednej strony schemat definiują przepisy i ustawa o rachunkowości a z drugiej osoba prowadząca księgowość przypisując poszczególnym pozycjom wynikającym z przepisów konta z księgi rachunkowej skąd mają być zaciągane informacje o kwotach mających wpływ na wynik bilansu.
Definiowanie schematu bilansu
Schemat bilansu definiuje się w zakładce USTAWIENIA » PODATKI » SPRAWOZDANIE FINANSOWE » BILANS.
W przypadku korzystania z wzorcowego planu kont bilans zdefiniowany jest automatycznie. Pamiętać jednak należy, że w przypadku modyfikowania we własnym zakresie wzorcowego planu kont każdorazowo we własnym zakresie trzeba również nanieść zmiany w schemacie bilansu bądź w innych miejscach w systemie gdzie wykorzystywane są w schematach konta księgowe.
Dzięki funkcji MODYFIKUJ » MODYFIKUJ istnieje możliwość naniesienia zmian w zakresie przypisania kont księgowych jakie mają wejść do określonej pozycji bilansu. Czyli konieczne jest po lewej stronie określenie miejsca w bilansie a później po prawej stronie konto, stronę oraz wskazanie jaka wartość ma się zaciągnąć (saldo, obrót czy persaldo ze wskazaniem na minus czy na plus).
Powielanie schematu bilansu
W systemie dostępne jest powielenie schematu bilansu. W tym celu w zakładce USTAWIENIA » PODATKI » SPRAWOZDANIE FINANSOWE » BILANS należy zaznaczyć bilans, który chcemy powielić i korzystamy z akcji MODYFIKUJ » POWIEL. W kolejnym oknie wybieramy rok obrotowy dla którego chcemy dokonać powielenia bilansu. Wówczas po skorzystaniu z akcji DALEJ otworzy się okno z kontami z powielanego schematu, które w razie potrzeby będzie można zmodyfikować i dodać np. dodatkowe konta.
Jak dodać bilans w systemie wFirma?
W celu sporządzenia bilansu należy przejść do zakładki START » SPRAWOZDANIA FINANSOWE » BILANS » DODAJ wybierając typ:
- dla jednostki mikro,
- dla jednostki małej,
- dla jednostki innej - dużej,
- dla jednostki OPP.
W otwartym oknie należy zdefiniować:
- nazwę dokumentu,
- rodzaj - roczne bądź śródroczne,
- datę sporządzenia,
- rok obrotowy.
Ostateczny bilans na podstawie którego ma być sporządzone e-sprawozdanie finansowe należy zatwierdzić używając funkcji MODYFIKUJ » ZATWIERDŹ. Nie jest możliwe poprawienie bilansu, który został zatwierdzony. W takiej sytuacji konieczne jest cofnięcie zatwierdzenia - klikając na bilans pojawi się okno szczegółów z funkcją COFNIJ ZATWIERDZENIE.
Przeniesienie wyniku finansowego do bilansu śródrocznego
Aby dodać wartość wyniku finansowego do bilansu śródrocznego należy w trakcie jego generowania należy oznaczyć opcję DODAJ ZYSK/STRATĘ RĘCZNIE i następnie w polu obok dodać wartość straty/zysku. Wówczas kwota przeniesie się do właściwego pola w bilansie.
Podgląd wyliczenia pozycji bilansu z uwzględnieniem kont
W systemie wprowadzony został podgląd kont oraz kwot, które rzutują na wyliczenie danej pozycji w bilansie. Dzięki temu użytkownik może w łatwy sposób dokonać weryfikacji sporządzanego przez siebie bilansu.
Aby włączyć omawiany podgląd należy w trakcie generowania bilansu w kliknąć po prostu na kwotę która się w nim pokazała, wówczas pojawi się dodatkowe okno z wyjaśnieniem skąd się wzięła dana kwota.
Ręczne poprawienie wartości w bilansie za bieżący i ubiegły rok
Przenosząc księgowość do systemu wfirma.pl będzie istniała możliwość ręcznego uzupełnienia danych podawanych w bilansie na dwa sposoby:
1) dla roku poprzedniego - jeśli data rozpoczęcia prowadzenia działalności jest wcześniejsza niż pierwszy rok obrotowy jaki został dodany w systemie to podczas generowania bilansu kolumna dotycząca danych za rok poprzedni będzie możliwa do edycji i ręcznego przeniesienia danych ze sprawozdań jakie były generowane poza systemem;
2) dla roku bieżącego jak i poprzedniego - jeśli Użytkownik nie che korzystać z wyliczeń automatycznie tworzonych na podstawie schematu bilansu w systemie może podczas tworzenia bilansu odznaczyć okienko [] automatyczne wyliczenie i wówczas nanieść ręczne zmiany w dowolnym wierszu.