W systemie wFirma za pomocą kilku kliknięć możliwe jest zaimportowanie sprzedaży z innego systemu księgowego na podstawie pliku JPK_FA.
Import JPK_FA
Aby zaimportować sprzedaż w systemie konieczne jest zapisanie na dysku komputera pliku JPK_FA wygenerowanego w innym systemie bądź na innym koncie, z którego chcemy importować dane w zakresie dokonanej sprzedaży.
Import JPK_FA przeprowadza się w zakładce PRZYCHODY » INNE PRZYCHODY » WERSJE ROBOCZE klikając w opcję IMPORT JPK_FA.
- faktury VAT,
- faktury bez VAT,
- faktury zaliczkowe,
- faktury końcowe,
- faktury korygujące (bez korekt danych formalnych).
Po kliknięciu w opcję IMPORT JPK_FA pojawi się okno, w którym należy załączyć plik z dysku swojego komputera za pomocą przycisku PRZEGLĄDAJ.
Tak zaimportowane przychody będą widoczne w zakładce PRZYCHODY » INNE PRZYCHODY » WERSJE ROBOCZE, gdzie będzie możliwe ich zaksięgowanie.
Import faktur VAT-marża
Import sprzedaży VAT-OSS
Powyższe działanie wynika z faktur, że schema JPK_FA(4) nie wyszczególnia w odrębnym polu
Księgowanie wersji roboczych
Możliwe są dwie opcje zaksięgowania zaimportowanych faktur z JPK_FA:
- AUTOMATYCZNIE, wówczas wszystkie wpisy zostaną automatycznie zaksięgowane w ewidencji księgowej oraz rejestrze VAT sprzedaży, lub
- Z AKCEPTACJĄ, wówczas dla każdego wpisu wyświetli się okno z zaimportowanymi danymi, gdzie będzie możliwa ich edycja i weryfikacja.
Księgowanie wersji roboczych automatycznie
W celu automatycznego księgowania wpisów na podstawie zaimportowanych faktur z JPK_FA należy w PRZYCHODY » INNE PRZYCHODY » WERSJE ROBOCZE zaznaczyć wpisy za dany okres ustawiony w lewym dolnym rogu, wybierając opcję KSIĘGUJ WERSJE ROBOCZE » AUTOMATYCZNIE.
Wówczas pojawi się okno, gdzie należy wskazać metodę płatności oraz termin płatności. Wybrany sposób oraz termin płatności zostanie przypisany do wszystkich zaznaczonych wpisów, które księgowane są automatycznie. Dodatkowo w przypadku użytkowników z pakietem ksiąg rachunkowych konieczne będzie wybranie schematu księgowego, który wpłynie na sposób dekretacji zaimportowanych faktur.
Dane po automatycznym księgowaniu można poprawić. W tym celu należy przejść do zakładki PRZYCHODY » INNE PRZYCHODY » ZAKSIĘGOWANE gdzie zaznacza się wpis dotyczący faktury i wybiera się opcję MODYFIKUJ » MODYFIKUJ.
Księgowanie wersji roboczych z akceptacją
W celu księgowania wersji roboczych z akceptacją, czyli odrębnie każdy wpis, należy przejść do zakładki PRZYCHODY » INNE PRZYCHODY » WERSJE ROBOCZE zaznaczyć wpisy za dany okres ustawiony w lewym dolnym rogu i wybrać opcję KSIĘGUJ WERSJE ROBOCZE » Z AKCEPTACJĄ.
Pojawi się wówczas okno księgowania wersji roboczej danego wpisu, gdzie można dokonać bezpośredniej weryfikacji i modyfikacji danych, a także nadać kod GTU czy zmienić schemat księgowy w podzakładce ZAAWANSOWANE.
Utrata prawa do zwolnienia z VAT/ rejestracja do VAT/ powrót do zwolnienia a import JPK_FA zawierającego różne rodzaje faktur
W przypadku, gdy podczas importu JPK_FA zawiera on faktury z okresu statusu podatnika:
- zwolnionego z VAT oraz
- czynnego podatnika VAT,
wówczas JPK_FA należy zaimportować dwukrotnie, na ustawieniach:
- podatnika zwolnionego VAT (USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK VAT odznaczona opcja PŁATNIK VAT), gdzie zaimportują się wyłącznie faktury bez VAT a pominięte zostaną faktury VAT, w tym faktury ze stawką “zw.”, oraz
- na ustawieniach podatnika VAT (USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK VAT odznaczona opcja PŁATNIK VAT), gdzie zaimportują się wyłącznie faktury VAT, w tym faktury ze stawką “zw.” a pominięte zostaną faktury bez VAT.
Import JPK FA zawierające różne typy faktur w zależności od ustawień systemowych (płatnik VAT, podatnik VAT zwolniony)
Przypadek 1.
U podatnika zwolnionego z VAT, który importuje JPK_FA zawierający faktury VAT ze stawkami VAT w tym stawką VAT “zw.” - wszystkie te faktury są pomijane i nie są tworzone ich wersje robocze.
Przypadek 2.
U podatnika zwolnionego z VAT, który importuje JPK_FA zawierający faktury VAT wyłącznie ze “zw.” - faktury te importowane są jako faktury bez VAT.
Przypadek 3.
U podatnika zwolnionego z VAT, który importuje JPK_FA zawierający faktury VAT ze stawkami VAT w tym “zw.” oraz faktury bez VAT, to podczas importu żadna z faktur się nie zaimportuje.
W takim przypadku należy wykonać częściowy import JPK_FA, który będzie zawierać faktury wystawione bez VAT. Następnie zmienić ustawienia na podatnika VAT i wykonać import JPK_FA zawierającego faktury VAT.
Przypadek 4.
U podatnika czynnego VAT, który importuje JPK_FA zawierający:
- faktury VAT ze stawkami VAT w tym stawką VAT "zw.", oraz
- faktury bez VAT,
należy wykonać częściowy import JPK_FA na ustawieniach podatnika VAT, który będzie zawierać faktury VAT ze stawkami VAT i stawką "zw". Następnie zmienić ustawienia na podatnika zwolnionego z VAT i wykonać import JPK_FA zawierającego faktury bez VAT.
Szczegóły omawia artykuł pomocy: Sprzedaż opodatkowana i zwolniona (sprzedaż mieszana).
Przypadek 5.
U podatnik czynnego VAT, który importuje JPK_FA zawierający wyłącznie faktury bez VAT - wszystkie te faktury są pomijane i nie są tworzone ich wersje robocze.
Przypadek 6.
U czynnego podatnika VAT, który importuje JPK_FA zawierający faktury VAT ze stawką "zw" i faktury bez VAT - wszystkie te faktury są pomijane.
W takim przypadku należy wykonać częściowy import JPK_FA na ustawieniach podatnika VAT, który będzie zawierać faktury VAT ze stawką "zw". Następnie zmienić ustawienia na podatnika zwolnionego z VAT i wykonać import JPK_FA zawierającego faktury bez VAT.