0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy mogę wliczyć w koszty paragony za paliwo kupione za granicą?

Wielkość tekstu:

Często przebywam za granicą w celach służbowych i kupuję paliwo do firmowego samochodu. Czy mogę ten wydatek zaliczyć w koszty? Jeśli tak, to w jaki sposób?

 

Wydatek w walucie obcej należy zaksięgować poprzez WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA (BEZ VAT) jako rodzaj wydatku: ZAKUP PALIWA DO POJAZDU. Wówczas w polu RAZEM należy wprowadzić kwotę z paragonu w walucie obcej.

Paliwo kupione za granicą - jak zaksięgować

W systemie istnieje możliwość automatycznego przeliczenia waluty według odpowiedniego kursu. Wystarczy w oknie dodawania rachunku, zakładce ZAAWANSOWANE zmienić walutę na tę, w której wystawiony jest paragon (lub inny dokument zakupu). 

Paliwo kupione za granicą - wybór waluty

Wydatek zostanie automatycznie przeliczony według kursu z dnia poprzedzającego datę wystawienia. W przypadku gdy samochód stanowi środek trwały firmy, wydatek ten zostanie ujęty bezpośrednio w 13 kol. KPiR - pozostałe wydatki. Natomiast w przypadku prywatnych samochodów osobowych używanych do celów służbowych wydatek zostanie rozliczony w ramach kilometrówki.

W sytuacji gdy zakup paliwa za granicą został udokumentowany paragonem, zgodnie z par. 14 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPiR paragony te powinny być zaopatrzone w datę i stempel jednostki wydającej paragon oraz określać ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu. Na odwrocie paragonu podatnik musi uzupełnić jego treść, wpisując swoje nazwisko (nazwę zakładu), adres oraz rodzaj (nazwę) zakupionego towaru.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów