0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

E-ZUS - system do wysyłki deklaracji ZUS

Wielkość tekstu:

Przez pewien czas program Płatnik ZUS był jedynym programem, przez który można było przekazywać deklaracje do ZUS. Jego nieprzystępny wygląd oraz ciągle pojawiające się problemy przy weryfikacjach czy wysyłce już nie muszą spędzać snu z powiek. System wFirma dla biur rachunkowych jest narzędziem, w którym nie tylko w prosty sposób sporządzisz odpowiednie deklaracje ZUS, ale i przekażesz je bezpośrednio do ZUS za wszystkich klientów jednocześnie! Dzięki czemu oszczędzisz czas i usprawnisz proces wysyłki deklaracji w biurze. Sprawdź, jak działa nowoczesny jak działa system do wysyłki deklaracji ZUS!

Od początku 2022 r. za osoby prowadzące działalność gospodarczą, które opłacają składki na własne ubezpieczenia lub osoby z nimi współpracujące, należy co miesiąc przekazywać dokumenty rozliczeniowe do ZUS. Na temat zmian w zakresie obowiązku przekazywania deklaracji można przeczytać w artykule: Obowiązek składania deklaracji ZUS DRA od 2022 roku 

Wysyłka deklaracji rozliczeniowej ZUS w formie elektronicznej

W celu wysłania przez biuro rachunkowe deklaracji do ZUS w formie elektronicznej na koncie klienta należy przejść do zakładki START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE i zaznaczyć uprzednio wygenerowaną deklarację. Następnie z menu należy wybierać opcję WYŚLIJ DO ZUS » WYŚLIJ DO ZUS.

Biuro rachunkowe ma możliwość korzystania jedynie z własnego podpisu elektronicznego przy wysyłkach e-deklaracji swoich klientów. Aby podpisywać i wysyłać deklaracje za swoich klientów nie jest konieczne posiadanie pełnomocnictwa ZUS PEL, tak jak to się dzieje w przypadku deklaracji podatkowych.

System do wysyłki deklaracji ZUS - wysyłka

W nowo otwartym oknie użytkownik musi przejść do zakładki Własny podpis

Mechanizm podpisywania deklaracji wymaga zainstalowanej i włączonej Javy w przeglądarce.
W tym miejscu należy wybrać Aplet do składania deklaracji i kliknąć w przycisk Podpisz deklarację.

System do wysyłki deklaracji ZUS - wybór podpisu

Zakończeniem prawidłowego procesu podpisywania deklaracji jest wybranie opcji WYŚLIJ DO URZĘDU, co umożliwi zlecenie wysyłki deklaracji do ZUS.

System do wysyłki deklaracji ZUS - podpisane deklaracje

Przy wysłanej do ZUS deklaracji pojawi się ikona szarej koperty, która oznacza, że dokument został wysłany do serwera ZUS.

System do wysyłki deklaracji ZUS - potwierdzenie wysłania

Po kliknięciu na kopertę będzie znany status wysyłki deklaracji do ZUS (jeśli koperta będzie zielona oznacza to, że deklaracja została przetworzona poprawnie, koperta w kolorze czerwonym będzie oznaczała, że deklaracja nie została poprawnie przyjęta do ZUS).

Wysyłka deklaracji zgłoszeniowej ZUS w formie elektronicznej

Wysłanie deklaracji zgłoszeniowej do ZUS w formie elektronicznej na koncie klienta możliwe jest po wcześniejszym wygenerowaniu deklaracji i przejściu do zakładki START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE.

System do wysyłki deklaracji ZUS - wysłanie deklaracji zgłoszeniowej

Z tego poziomu należy zaznaczyć pole przy wybranej deklaracji i z menu wybrać opcję WYŚLIJ DO ZUS » WYŚLIJ DO ZUS, a w przypadku wysyłania kilku deklaracji (np. ZUA i ZWUA) można wysłać je w zestawie (WYŚLIJ W ZESTAWIE), o czym więcej można przeczytać tu: Wysyłka zestawu deklaracji zgłoszeniowych ZUA, ZZA i ZWUA do ZUS.

Masowa wysyłka deklaracji przez biuro rachunkowe

W systemie wFirma dla biur rachunkowych możliwa jest również masowa wysyłka deklaracji przez biuro za pomocą podpisu kwalifikowanego.

System wFirma dla biur rachunkowych dzięki integracji z ZUS pozwala na zbiorczą wysyłkę deklaracji klientów bezpośrednio do Zakładu. Zastąpienie żmudnej, czasem kilkugodzinnej wysyłki dokumentów z Płatnika kilkoma kliknięciami daje ogromną oszczędność czasu.

Aby tego dokonać, należy na koncie biura przejść do zakładki START » DEKLARACJE KLIENTÓW » ZUS. W nowo otwartym oknie należy zaznaczyć wybrane deklaracje i w górnym menu wybrać opcję WYŚLIJ DO ZUS » WYŚLIJ DO ZUS i po otwarciu się okna należy w zakładce WŁASNY PODPIS nacisnąć na przycisk PODPISZ DEKLARACJE.

System do wysyłki deklaracji ZUS - zbiorcza wysyłka

Deklaracje zostaną wysłane do ZUS, a informacja czy zostały poprawnie przyjęte będzie widoczna już na liście wszystkich klientów.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów