E-ZUS, czyli wysyłka deklaracji ZUS bezpośrednio z wFirma.pl

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest poinformowanie ZUSu o wysokości składek za siebie i pracowników - służą do tego deklaracje rozliczeniowe. Kolejnym obowiązkiem jest zgłoszenie i wyrejestrowanie z ubezpieczeń na deklaracjach zgłoszeniowych. Te informacje można wysłać przez internet. W systemie wFirma.pl w sposób łatwy i szybki sposób można tworzyć takie dokumenty. Możliwa jest również wysyłka deklaracji ZUS bez posiadania podpisu kwalifikowanego.

Wysyłka deklaracji ZUS

Korzystając z serwisu wFirma.pl przedsiębiorcy mają możliwość wysyłania poprzez system deklaracji do ZUS w wersji elektronicznej. Opcja ta dostępna jest w zakładce START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE / DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE. Po zaznaczeniu właściwej deklaracji podświetli się pole WYŚLIJ/EKSPORTUJ, gdzie wybrać należy Wyślij do ZUS.

Wysyłka deklaracji ZUS - jak wysłać deklarację

Podmioty nieposiadające podpisu kwalifikowanego - wysyłka deklaracji ZUS wymagających podpisu

Jeżeli firma nie posiada podpisu elektronicznego, e-deklaracje mogą być wysyłane przy użyciu podpisów elektronicznych, należących do wFirma.pl.

Aby skorzystać z tej opcji pierwszym krokiem powinno być aktywowanie usługi E-deklaracje poprzez wykonanie przelewu w wysokości 10 PLN brutto. Dane do przelewu można znaleźć wchodząc w zakładkę USTAWIENIA » PODATKI » E-DEKLARACJE, następnie wybierając link Dane do przelewu. Przelew należy wykonać z konta firmowego, dlatego że służy ono do weryfikacji danych. W przypadku niezgodności danych usługa nie zostanie aktywowana.

Wysyłka deklaracji ZUS - weryfikacja frmy

Wysyłka deklaracji ZUS nie wymaga wypełnianie upoważnienia UPL-1. Ten dokument składa się tylko w przypadku wysyłania deklaracji do urzędu skarbowego.
Następnie konieczne jest zaakceptowanie warunków regulaminu, który dostępny w dolnej części okna. 

Wysyłka deklaracji ZUS - akceptacja regulaminy

W celu zlecenia deklaracji do wysyłki należy przejść do zakładki START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE / DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE, zaznaczyć odpowiednią deklarację oraz następnie w górnym menu kliknąć na WYŚLIJ/EKSPORTUJ, po czym wybrać WYŚLIJ DO ZUS. W oknie, które się pojawi należy przejść do zakładki Podpis- wfirma.pl i wybrać opcję Zleć do podpisu i wysyłki.

Wysyłka deklaracji ZUS - zlecanie do podpisu

Wysyłka deklaracji ZUS z własnym podpisem elektronicznym

Użytkownik, który posiada ważny podpis kwalifikowany może sam wysłać deklarację do ZUS. W tym celu powinien przejść do zakładki START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE / DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE, zaznaczyć odpowiednią deklarację i z górnego menu wybrać opcję WYŚLIJ/EKSPORTUJ » WYŚLIJ DO ZUS.

W oknie, które się pojawi, użytkownik powinien przejść do zakładki Własny podpis. Mechanizm podpisywania deklaracji wymaga zainstalowanej i włączonej javy w przeglądarce.

Wysyłka deklaracji ZUS - własny podpis

W tym miejscu należy wybrać Aplet do składania deklaracji i kliknąć na przycisk Podpisz deklarację. 

Status wysyłki można sprawdzać klikając na kopertę, która pojawi się przy deklaracji. Po przyjęciu deklaracji przez ZUS możliwe będzie pobranie UPO.

Wysyłka deklaracji w zestawie

W momencie, w którym mamy kilka deklaracji zgłoszeniowych ZUA, ZWUA oraz ZZA warto skorzystać z opcji ich wysyłki w zestawie co pozwoli zaoszczędzić czas na wysyłce oraz podpisywaniu każdej deklaracji osobno.

Wysyłki deklaracji w zestawie można dokonać z poziomu zakładki START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE lub KADRY » DEKLARACJĘ poprzez zaznaczenie deklaracji i wybranie akcji WYŚLIJ/EKSPORTUJ » WYŚLIJ ZESTAW DO ZUS.

Wysyłka deklaracji ZUS poprzez zestaw

W nowym oknie będzie istniała możliwość nadania nazwy dla zestawu oraz poprzez przeciągnięcie kafelka z daną deklaracją ustalenie kolejności ich podpisu oraz wysyłki.

Wysyłka deklaracji ZUS - nazwa zestawu

Po kliknięciu przycisku DALEJ standardowo użytkownik zostanie przeniesiony do okna z wyborem sposobu wysyłki zestawu. Po wysłaniu zestawu pojawi się ikona obok każdej deklaracji wchodzącej w skład zestawu informująca o statusie jego wysyłki. Informację na temat stanu wysyłki zestawu dostępne będą po najechaniu na ikonę oraz po kliknięciu w nią. Dodatkowo za pomocą opcji definiowania kolumn w tabeli do tabeli z deklaracjami istnieje możliwość dodania kolumny NAZWA ZESTAWU.

Wysyłka deklaracji ZUS - zestaw zlecony do wyyłki

Po dodaniu do tabeli kolumny z nazwą zestawu będzie istniała możliwość zarządzania zestawem. Po kliknięciu w jego nazwę otworzy się dodatkowe okno zawierające widok wysłanych deklaracji oraz historię komunikacji.

Wysyłka deklaracji ZUS - zarządzanie zestawem

Jeżeli zestaw został odrzucony, to z poziomu szczegółów zestawu będzie istniała możliwość jego ponownej wysyłki. W tym celu należy wybrać akcję WYŚLIJ ZESTAW DO ZUS.

Wysyłka deklaracji ZUS - ponowna wysyłka zestawu

W przypadku, w którym zestaw zostanie odrzucony dostępna będzie opcja usunięcia deklaracji z zestawu. Usunięcia deklaracji z zestawu można dokonać po zaznaczeniu wybranej deklaracji poprzez opcję USUŃ Z ZESTAWU.

Wysyłka deklaracji ZUS - usuwanie deklaarcji z zestawu

Po poprawniej wysyłce zestawu deklaracji będzie można pobrać jego UPO za pomocą opcji POBIERZ UPO.

Wysyłka deklaracji ZUS - UPO

W oknie szczegółów zestawu deklaracji dostępna jest również historia komunikacji z serwerem.

Wysyłka deklaracji ZUS - historia komunikacji

Z poziomu tej zakładki są wyświetlone wszystkie informację na temat danego zestawu takie jak np.: powód odrzucenia zestawu lub data jego przyjęcia.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy innowacyjność serwisu popartą wieloletnim doświadczeniem w branży księgowości i zarządzania biznesem. Cały czas monitorujemy zmiany oraz trendy zachodzące w sposobie prowadzenia i rozwijania firmy.
Beata Kostrzycka Dyrektor ds. Rozwoju Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Beata Kostrzycka