0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak księgować dropshipping?

Wielkość tekstu:

Zamierzam rozszerzyć działalność gospodarczą o sprzedaż internetową w ramach dropshippingu. Towar do moich klientów będzie wysyłany bezpośrednio od producenta. Jak rozliczać dropshipping?

 

Sposób rozliczania faktur sprzedażowych oraz kosztowych w dropshippingu zależy od tego, czy sprzedaż towarów odbywa się we własnym imieniu i na własny rachunek, czy też polega na świadczeniu usług w zakresie pośrednictwa handlowego. Więcej informacji na ten temat w artykule Dropshipping – jak wykazać przychód w podatku dochodowym?

Sprzedaż towarów handlowych we własnym imieniu

Fakturę za zakup towaru handlowego należy zaksięgować poprzez zakładkę WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT lub FAKTURA (BEZ VAT) » ZAKUP TOWARÓW HANDLOWYCH ORAZ MATERIAŁÓW PODSTAWOWYCH.

Dropshipping - księgowanie fakturyJeżeli na fakturze zostały również uwzględnione koszty dostawy towarów do klienta, to księgując towar, należy dodać nowy rodzaj wydatku w kategorii INNE WYDATKI ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ GOSPODARCZĄ. Koszty transportu trafiają wówczas do kolumny 13 KPiR - Pozostałe wydatki.

Dropshipping - księgowanie faktury za koszty dostawy

Przychód ustalony w wysokości należności, jaką nabywca zapłacił sprzedającemu za dany towar, należy udokumentować paragonem fiskalnym lub fakturą sprzedaży wystawioną poprzez zakładkę PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ.

Dropshipping - wystawianie faktury

Pośrednictwo w sprzedaży towarów

Przy tym modelu sprzedaży przychodem jest sama prowizja (różnica pomiędzy kwotą otrzymaną od klienta a kwotą przekazaną do dostawcy), na którą należy wystawić fakturę sprzedaży poprzez zakładkę PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów