0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak zaksięgować fakturę na której widnieje odwrotne obciążenie?

Wielkość tekstu:

Otrzymałem ostatnio fakturę na zakup stali, na której widnieje oznaczenie “OO”. U dołu faktury legenda mówi, że jest to odwrotne obciążenie. Jak wprowadzić taki zapis do systemu? I jak rozliczyć VAT?

 

Od 1 listopada 2019 r. mechanizm odwrotnego obciążenia został zlikwidowany na rzecz obowiązkowego split paymentu. W związku z czym należy zwrócić szczególną uwagę, czy otrzymana faktura w mechanizmie odwrotnego obciążenia nie powinna być fakturą krajową, z właściwą dla zakupionego towaru/usługi stawką VAT oraz adnotacją "mechanizm podzielonej płatności". Jak ująć w systemie otrzymaną fakturę z adnotacją "mechanizm podzielonej płatności obrazuje artykuł pomocy: Split payment w systemie wFirma.

Dokonanie zakupu wybranych wyrobów metalowych, w stosunku do których zgodnie z przepisami stosuje się zasadę odwrotnego obciążenia, oznacza, że to nabywca zobowiązany jest do rozliczenia z tego tytułu podatku VAT. Sprzedawca nie wykazuje podatku VAT na fakturach w tego rodzaju transakcjach.

Fakturę dokumentującą zakup, na której widnieje adnotacja odwrotne obciążenie należy zaksięgować w zakładce WYDATKI » KSIĘGOWANIE » FAKTURA VAT. W zakładce IMPORT Z ZAGRANICY I INNE ZAAWANSOWANE należy zaznaczyć opcję VAT ROZLICZA NABYWCA, wartość z faktury wpisać w polu WARTOŚĆ NETTO oraz wybrać stawkę VAT odpowiednią dla tego typu towarów (zwykle 23%).

Odwrotne obciążenie - jak zaksięgować fakturę?

Po zapisaniu wydatek zostanie ujęty w KPiR, a także w rejestrze VAT, zarówno po stronie sprzedaży, jak i zakupów oraz w odpowiednich polach deklaracji VAT.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów