0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Split payment - jak zaksięgować fakturę z adnotacją i dokonać przelewu w systemie wfirma?

Wielkość tekstu:

W związku z tym, że wprowadzono obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności dla transakcji o wartości co najmniej 15 tys. złotych, które zawierają przynajmniej jedną pozycję z załącznika 15 ustawy o VAT, nabywcy muszą kontrolować czy otrzymane faktury zakupu objęte są obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności i dokonać płatności w split payment. Natomiast sprzedawca zobowiązany jest do wystawienia faktury sprzedaży z adnotacją mechanizm podzielonej płatności

Split payment jest modelem podzielonej płatności, który dotyczy opłacenia podatku VAT z otrzymanej faktury na specjalny rachunek VAT sprzedawcy.
Poniżej przedstawione funkcje dostępne są w pakiecie "Księgowość online".

Jak ująć w systemie fakturę z adnotacją "mechanizm podzielonej płatności?

W celu ujęcia w systemie faktury zakupu, która jest objęta mechanizmem podzielonej płatności należy przejść do zakładki WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT, gdzie wybieramy właściwy rodzaj wydatku, uzupełniamy dane zgodnie z fakturą i w podzakładce IMPORT Z ZAGRANICY I INNE ZAAWANSOWANE zaznaczamy opcję PODZIELONA PŁATNOŚĆ.

Split payment

Po zapisaniu przy wydatku pojawi się ikona split payment - ikona dolara informująca, że dla danego wydatku zastosowana powinna zostać płatność w split payment.

Split payment

Dodatkowo możliwe jest filtrowanie wydatków z oznaczoną metodą płatności za pomocą filtra STAN PŁATNOŚCI - PODZIELONA PŁATNOŚĆ.

Split payment - filtr

Jak wykonać przelew z wykorzystaniem split payment w systemie wfirma.pl?

W zakładce WYDATKI » KSIĘGOWANIE system oferuje opcję wygenerowania pliku, który można eksportować do banku. Po zaznaczeniu wydatków aktywna staje się opcja EKSPORTUJ DO BANKU. Po jej rozwinięciu należy wybrać opcję SPLIT PAYMENT.

split payment

Zapłata w ramach mechanizmu podzielonej płatności może następować jedynie za faktury wystawione w złotych polskich.

Po wybraniu opcji SPLIT PAYMENT otworzy się nowe okno, w którym należy wybrać numer rachunku nadawcy oraz bank.

Split payment w systemie wfirma - eksport przelewów do banku

Lista dostępnych banków:

  • Alior Bank,

  • Santander,

  • ING,

  • mBank,

  • Meritum Bank,

  • PKO BP,

  • Raiffeisen Polbank,

  • BNP Paribas,

  • Millenium Bank.

W przypadku wybrania Alior Bank pojawiają się dodatkowe opcje umożliwiające eksport do pliku oraz bezpośrednio do banku. Wymagana jest w tym przypadku wcześniejsza integracja z Alior Bank, która została opisana w artykule: Integracja z bankiem Alior Bank.

Split payment w systemie wfirma - eksport do banku

Następnie po wybraniu przycisku GENERUJ otworzy się okno, w którym znajdują się dane do przelewu. W razie braku numeru rachunku bankowego odbiorcy, należy go uzupełnić. Różnica pomiędzy kolumną TYTUŁEM a NR FAKTURY polega na tym, że numer faktury jest niezbędny do prawidłowego działania mechanizmu split payment, natomiast opis w polu TYTUŁEM jest widoczny dla klienta.

Zarówno kwota brutto oraz kwota VAT są uzupełniane automatycznie. W razie potrzeby wartości te można zmodyfikować, na przykład wskazując mniejsze kwoty przy płatności częściowej za fakturę.

Split payment w systemie wfirma - dane do przelewów

Po wybraniu opcji DALEJ zostanie wygenerowany dokument, który można załączyć po zalogowaniu do firmowego konta bankowego.

Na przykładzie banku ING - po zalogowaniu do banku należy przejść do zakładki PŁATNOŚCI oraz wybrać KOSZYK PRZELEWÓW » IMPORT PRZELEWÓW. Klikamy na opcje WYBIERZ PLIK i wybieramy pobrany plik z systemu wfirma.pl.

Split payment w systemie wfirma - przykład

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów