W systemie wFirma księgowanie wynagrodzenia i składki ZUS w księgach rachunkowych może odbywać się automatycznie na podstawie wystawianych list płac - dotyczy umów o pracę lub rachunków - dotyczy umów zlecenia/o dzieło.
Wzorcowe schematy księgowe - księgowanie wynagrodzenia i składki ZUS w księgach rachunkowych
Wynagrodzenia etatowe - Lista płac
Używając wzorcowego planu kont i schematów księgowych koszt wynagrodzeń pracowników etatowych ujmowany jest automatycznie na podstawie generowanej listy płac (KADRY» LISTY PŁAC » ZBIORCZE/POZYCJE » DODAJ) do której przypisywany jest dekret (warunkiem automatycznego księgowania jest to, że checbox [] automatyczne księgowanie).
Podgląd dekretu i możliwość ręcznej zmiany księgowań (po odznaczeniu [] automatyczne wyliczenie) dostępne są w podzakładce DEKRETACJA. Schemat wzorcowy Listy płac dla etatu:
Wypłata LP wykonana w terminie
Dekret wzorcowy tworzony jest na podstawie schematy, w którym kwota brutto wynagrodzenia pomniejszona o ppk i wypłacone zasiłki księgowana jest na konta KUP(stanowiące koszty) lub NKUP (niestanowiące kosztów) w zależności od wskazanej daty wypłaty w momencie generowania LIsty płac, np. wynagrodzenie za styczeń 2023 wypłacone w terminie do 31.01 lub do 10.02 ujmowane jest od razu jako KUP, a wypłata oznaczona w tym przypadku na dzień po 10.02 będzie traktowana jako po terminie:
Wypłata LP wykonana po terminie
Jeżeli podczas generowania Listy płac data wypłaty zostanie wskazana na uznawaną za “po terminie” (czyli po 10 dniu następnego miesiąca) to takie wynagrodzenia ujmowane są jako NKUP czyli niestanowiące kosztów uzyskania przychodu. Automatyczne przeksięgowanie z NKUP na KUP nastąpi we wskazanej dacie wypłaty wynagrodzenia po terminie.
Wynagrodzenia cywilnoprawne - Rachunki do umów zlecenie/o dzieło
Używając wzorcowego planu kont i schematów księgowych koszt wynagrodzeń współpracujących na umowy cywilnoprawne (zlecenie/dzieło) ujmowany jest automatycznie na podstawie generowanego rachunku: KADRY » RACHUNKI » DODAJ RACHUNEK, gdzie w zakładce pod.
Wówczas pokaże się zakładka DEKRETACJA w której będzie widoczne rozksiegowanie wg schematu wzorcowego:
Schemat zbudowany jest na warunkach odnoszących się do:
daty wypłaty (zakładka podstawowe informacje) - odpowiada za datę ujęcia wypłaty na konto KUP (404-02-01)
wypłata za okres (zakładka zaawansowane) - data wskazana w polu do odpowiada za ujęcie księgowania w księdze handlowej - jeżeli jest różna od daty wypłaty to wynagrodzenie ujmowane jest na konto 404-02-02 jako NKUP a dopiero zgodnie z datą wypłaty następuje przeksięgowanie jako KUP.
Schemat przeksięgowania:
Wynagrodzenia na przełomie roku
Przy wzorcowym planie kont system zastosuje te same schematy przeksięgowań na przełomie roku, które stosuje w trakcie jego trwania. Oznacza to, że:
- dla umów o pracę:
- np. z grudnia 2024 wypłaconych w terminie - jeśli podczas generowania listy płac pole data wypłaty będzie do 10 następnego miesiąca (np. 10 styczeń 2025), za który wynagrodzenie jest liczone to koszt wynagrodzenia zostanie ujęty od razu w KUP w grudniu (czyli trafi do zaliczki na CIT jak i sprawozdania finansowego z roku 2024)
- np. z grudnia 2024 wypłaconych po terminie - jeśli pole data wypłaty będzie po 10 następnego miesiąca (np. 15 styczeń 2025), za który wynagrodzenie jest liczone to wynagrodzenie zostanie ujęte w roku 2024 jako NKUP w grudniu (czyli trafi do sprawozdania finansowego z roku 2024), a następnie w roku 2025 system dokona wpisu automatycznego PK z przeksięgowaniem na minus kwoty w NKUP i na plus tej samej kwoty w KUP (czyli do kosztów zaliczki na CIT trafi w styczniu 2025)
Księgowanie składek ZUS płatnika - deklaracja ZUS-DRA
Obecnie automatyczne schematy księgowe nie obejmują księgowania składek z deklaracji ZUS. Stąd w celu ujęcia kosztu składek ZUS należy wygenerować ręczne PK: WYDATKI » ZAKSIĘGOWANE » DODAJ » POLECENIE KSIĘGOWANIA przeksięgowując je z konta NKUP (405-02) na konto kup np. 405-01.