W systemie wFirma w przypadku kont korzystających z pełnej księgowości dostępna jest ewidencja - księga handlowa - w której znajdują się funkcje niezbędne do jej prowadzenia zgodnie z ustawą o Rachunkowości.
Księga handlowa - gdzie ją znaleźć w systemie?
Księga handlowa znajduje się w zakładce EWIDENCJE » KSIĘGA HANDLOWA. W ramach Księgi Handlowej dostępne są podzakładki takie jak:
REJESTR KSIĘGOWY,
ZESTAWIENIE OBROTÓW I SALD,
ZAPISY NA KONTACH,
KOREKTY KOSZTÓW (ZATORY PŁATNICZE).
Księga handlowa - rejestr księgowy
W rejestrze księgowym (EWIDENCJE » KSIĘGA HANDLOWA » REJESTR KSIĘGOWY) następuje zapis wszystkich dokonywanych dekretacji z podziałem na dane okresy rozliczeniowe.
Funkcja MODYFIKUJ w rejestrze księgowym nie służy do modyfikowania zapisów w rejestrze, a służy do ręcznego nadawania numeru dokumentu w księdze handlowej bądź do jego zmiany w sytuacji gdy został on nadany.
Funkcja DZIENNIK KSIĘGOWAŃ powoduje wygenerowanie się wydruku w formacie PDF na dysk, dziennika księgowań za wskazany u dołu tabeli okres rozliczeniowy.
Funkcja USUŃ NUMERACJE DZIENNIKA powoduje, że usuwana jest cała nadana numeracja w ustawionym okresie księgowym. Po usunięciu numerów możliwe jest ich ponowne nadanie poprzez zamknięcie okresu księgowego w zakładce USTAWIENIA » OKRESY KSIĘGOWE I ROK OBROTOWY » OKRESY MIESIĘCZNE.
1) okres księgowy jest ze statusem OTWARTY,
2) w okresie księgowym z którego chcemy dokonać renumeracji powinny być nadane numery na wszystkich w nim zawartych dokumentach.
W rejestrze księgowym u dołu tabeli można skorzystać z filtru:
- STATUS KSIĘGOWANIA, w którym można wskazać:
- wszystkie - w tabeli pokazują się dokumenty zarówno zaksięgowane jak i te w buforze,
- bufor - w tabeli pokazują się dokumenty, które ostatecznie nie zostały zaksięgowane (czyli dla których okres księgowy nie został zamknięty).
- zaksięgowane - w tabeli pokazują się dokumenty, które ostatecznie zostały zaksięgowane (opcja zmiany statusu na okresie księgowym).
- RODZAJ DOKUMENTU, w którym można wyfiltrować dokumenty:
- sprzedaży - opcja SPRZEDAŻ,
- zakupu - opcja WYDATKI,
- wyciąg bankowy - opcja WB,
- dokumenty kasowe - opcja KW,KP,
- dokumenty kadrowe - opcja LISTY PŁAC,
- polecenia księgowania - opcja PK.
Księga handlowa - zestawienie obrotów i sald
Zestawieniu obrotów i sald poświęcony został cały oddzielny artykuł pomocy: Zestawienie obrotów i sald.
Księga handlowa - zapisy na kontach
W zakładce EWIDENCJE » KSIĘGA HANDLOWA » ZAPISY NA KONTACH, użytkownik może podglądnąć dokonywane przez siebie księgowania na danych kontach księgowych. Dodatkowo u dołu tabeli znajduje się podsumowanie danej strony tabeli gdzie zsumowane są obroty WN i MA.
Za pomocą Wyszukiwarki użytkownik może dokonać wyszukania zapisów po numerze konta księgowego bądź numeru dokumentu.
Przy pomocy ikony “Kół zębatych” użytkownik może dokonać:
Drukowanie tabeli - możliwe jest określenie czy wydruk ma być w pionie czy poziomie, aktualna strona czy wszystkie strony tabeli i czy mają być pokazane filtry na wydruku,
Eksport do excela - możliwe jest określenie czy eksportowana tabela ma zawierać dane z aktualnej strony czy ze wszystkich stron tabeli.
Istnieje również możliwość dodania do kolumn widoku zapisów na kontach kolumny z Numerem dziennika jaki nadawany jest po każdym zamknięciu okresu rozliczeniowego.
Z poziomu widoku zapisów na koncie możemy również uwidocznić kolumnę Użytkownika czyli informacji o ostatnim Użytkowniku jaki wprowadzał lub dokonywał zmian w danym zapisie. Po kliknięciu na niego system pokaże okno aktywności czyli logów dotyczących wpisu.
Księga handlowa - korekty kosztów (zatory płatnicze)
W zakładce: EWIDENCJE » KSIĘGA HANDLOWA » KOREKTY KOSZTÓW (ZATORY PŁATNICZE) pokazywane są przez system korekty kosztów, które dokonywane są w ramach ulgi za złe długi w podatku dochodowym. Aby zobaczyć jakie dokumenty weszły w ulgę za złe długi należy kliknąć na okres, wówczas pojawi się okno w którym zestawione zostaną faktury w nią wchodzą. W kolumnie ZMIANA PODSTAWY OPODATKOWANIA - widnieje kwota która trafi do zaliczki na podatek dochodowy.
Informacja o uldze na złe długi ukazana jest również w trakcie wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Wartość korekty uwzględniona jest w parametrze “zmiana podstawy opodatkowania w związku z zatorami płatniczymi” i następnie uwzględniona w wyliczeniu podatku - o jej wartość zwiększana bądź zmniejszana jest podstawa opodatkowania w zależności od rodzaju korekty.