Remanent to czynność mająca na celu zbadanie faktycznej ilości towarów handlowych i materiałów posiadanych przez przedsiębiorstwo. System wfirma.pl umożliwia szybkie i sprawne wprowadzenie sporządzonych remanentów.
Kto ma obowiązek sporządzania remanentu?
Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do sporządzenia remanentu, czyli spisu z natury na ostatni dzień danego roku podatkowego, a także w przypadku:
- rozpoczęcia działalności
- likwidacji działalności
- zmiany wspólnika lub wspólnika udziałów
- wyraźnego żądania naczelnika urzędu skarbowego
Jak dodać remanent początkowy?
Aby wprowadzić do systemu remanent początkowy należy przejść do zakładki EWIDENCJE » REMANENTY » DODAJ REMANENT » REMANENT POCZĄTKOWY, a następnie wybrać właściwą datę i wprowadzić wartość sporządzonego remanentu.
Jak dodać remanent końcowy?
Remanent końcowy należy natomiast sporządzić na koniec każdego roku kalendarzowego (jeżeli zachodzi taka potrzeba, remanenty końcowe można przygotować również w trakcie roku). Remanent końcowy wprowadza się do systemu w zakładce EWIDENCJE » REMANENTY » DODAJ REMANENT » REMANENT KOŃCOWY. W oknie, które się pojawi, należy wybrać rodzaj remanentu, odpowiednią datę oraz wpisać jego wartość.
Po zapisaniu remanentu końcowego system automatycznie wygeneruje remanent początkowy, na tę samą wartość i z datą następnego dnia (remanent zamknięcia danego okresu jest równocześnie remanentem otwarcia okresu kolejnego).
Remanenty - ujęcie w ewidencji KPIR
Zarówno remanent końcowy, jak i początkowy trafią do Księgi Przychodów i Rozchodów do kolumny nr 15, a ich wartość będzie brana pod uwagę przy rozliczeniu rocznym. W zakładce EWIDENCJE » KPIR wartość remanentu można będzie zobaczyć dopiero po najechaniu kursorem na opis zdarzenia lub po wydrukowaniu pełnej tabeli KPIR poprzez wybranie z górnego paska menu opcji DRUKUJ » DRUKUJ KPIR.
Jeśli wartość remanentu początkowego przewyższa wartość remanentu końcowego, powstała różnica będzie pomniejszać dochód do opodatkowania w zeznaniu rocznym. W odwrotnej sytuacji, kiedy wartość remanentu końcowego okaże się większa od początkowego, różnica będzie powiększać kwotę dochodu.