Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rozliczanie osób fizycznych na pełnych księgach rachunkowych w systemie wFirma.pl

Wielkość tekstu:

W systemie wFirma.pl możliwe jest rozliczanie osób fizycznych na pełnych księgach rachunkowych. W tym celu należy wskazać odpowiednie ustawienia w systemie. 

Jak włączyć rozliczanie osób fizycznych na pełnych księgach rachunkowych

Aby włączyć pełną księgowość dla osób fizycznych należy w pierwszej kolejności wskazać rodzaj firmy w ustawieniach w zakładce: USTAWIENIA » DANE PODSTAWOWE » RODZAJ FIRMY I WŁAŚCICIELE. W polu RODZAJ FIRMY wskazujemy:

  • osoba fizyczna - jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka - jeśli jest to spółka partnerska, jawna bądź cywilna.

rozliczanie osób fizycznych na pełnych księgach rachunkowych - ustawienia

W przypadku wyboru OSOBA FIZYCZNA uzupełniamy u dołu dane właściciela. Natomiast w przypadku wyboru SPÓŁKA należy wskazać w polu RODZAJ SPÓŁKI, spółkę i następnie za pomocą opcji DODAJ WŁAŚCICIELA dodajemy informacje o właścicielach spółki.

rozliczanie osób fizycznych na pełnych księgach rachunkowych - ustawienia

Po zdefiniowaniu danych właściciela należy przejść do zakładki USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY, gdzie w polu RODZAJ EWIDENCJI wybieramy KSIĘGI RACHUNKOWE i jeżeli podmiotem nie jest spółka to następnie wskazuje się tu formę opodatkowania - ZASADY OGÓLNE / PODATEK LINIOWY (dla spółki formę opodatkowania wybiera się bezpośrednio przy wprowadzaniu danych wspólników).

rozliczanie osób fizycznych na pełnych księgach rachunkowych - rodzaj ewidencji

Wówczas uruchomiony zostanie moduł do pełnej księgowości bez możliwości powrotu do ustawień na KPiR.

Wszystkie czynności inne związane z konfiguracją konta odbywają się analogicznie jak w przypadku spółek na CIT na pełnej księgowości. Cała instrukcja zawarta została w artykule pomocy: Pierwsze kroki - pełna księgowość w systemie wfirma dla biur rachunkowych.

Księgowanie składek ZUS w przypadku osób fizycznych na pełnych księgach

Aby określić czy rozliczane składki ZUS mają być odliczone automatycznie w zaliczce na podatek dochodowy po rozliczeniu ZUS DRA wygenerowanej w systemie należy przejść do zakładki USTAWIENIA » PODATKI » PLAN KONT I SCHEMATY KSIĘGOWE » OGÓLNE w polu SKŁADKA SPOŁECZNA WŁAŚCICIELA można wybrać pomiędzy opcjami:

  • odliczenie w zaliczce - system po rozliczeniu ZUS DRA zaciąganie zapłacone składki społeczne w zaliczce w okresie, w którym zostały one zapłacone. Przykładowo składki zapłacone (funkcja ROZLICZ w systemie) w lutym zaciągnięte będą do zaliczki za luty.

  • nie odliczaj w zaliczce - system po rozliczeniu ZUS DRA nie zaciągnie składki społecznej w zaliczce. Konieczne jest samodzielnie dokonanie księgowania składek społecznych.

rozliczanie osób fizycznych na pełnych księgach rachunkowych - składki ZUS

W przypadku podatku liniowego pojawia się dodatkowo do wskazania SKŁADKA ZDROWOTNA WŁAŚCICIELA, która ma analogiczne opcje do wyboru.

Jeśli użytkownik chce dokonywać samodzielnego księgowania zapłaconych składek należy wybrać opcję “nie odliczaj w zaliczce” i następnie ręcznie dodawać polecenie księgowania.

W przypadku spółki rozliczającej się PIT na pełnej księgowości składki ZUS domyślnie mają ustawioną opcję “odliczenie w zaliczce”.

Rozliczanie osób fizycznych na KH - zaliczka na podatek dochodowy

W celu wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy należy przejść do zakładki START » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY, gdzie należy kliknąć na opcję WYLICZ PODATEK. Wówczas wskazujemy okres za który ma być ona obliczona. W kolejnym oknie które się pojawi możliwe jest:

  • dodanie dochodów z innej działalności - PROWADZĘ INNĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ » DOCHÓD NARASTAJĄCO Z INNEJ DZIAŁALNOŚCI,
  • dodanie ulgi za złe długi - KWOTA ULGI ZWIĄZANEJ Z ZATORAMI PŁATNICZYMI (SPRZEDAŻ),
  • dodanie wartości składki społecznej do odliczenia od dochodu jeśli te liczone są poza systemem bądź użytkownik chce dodać je ręcznie - POZOSTAŁE SKŁADKI.

rozliczanie osób fizycznych na pełnych księgach rachunkowych - zaliczka na podatek dochodowy

W kolejnym kroku pojawi się informacja o dekretacji zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku gdy zaliczka nie wyjdzie do zapłaty to nie pojawi się po zapisaniu dekretacja. Natomiast jeśli zaliczka wyjdzie do zapłaty to w przypadku korzystanie ze wzorcowego planu kont schemat księgowania zaliczki podpowie się z kwotami samodzielnie.

rozliczanie osób fizycznych na pełnych księgach rachunkowych - dekretacja zaliczki na podatek

Zaliczka liczona jest zgodnie ze schematem zdefiniowanym w zakładce: USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY » SCHEMAT ZALICZEK PIT. W przypadku korzystanie ze wzorcowego planu kont definicja jest uzupełniona automatycznie.

Jeśli użytkownik korzysta z własnego planu kont to wówczas konieczne jest samodzielne zdefiniowanie schematu zaliczki w zakładce oraz dla dekretacji wyliczenia zaliczki w zakładce USTAWIENIA » PODATKI » PLAN KONT I SCHEMATY KSIĘGOWE » SCHEMATY KSIĘGOWE (dodajemy schemat do rodzaju schematu “Zaliczka na podatek dochodowy”.

Rozliczanie osób fizycznych na KH - ZUS DRA

Dane dotyczące przychodów i kosztów w ZUS DRA zaciągane są z kont wskazanych w schemacie zaliczki.

Różnica remanentowa do ZUS DRA zaciągana jest z danych remanentu wskazanego w zakładce EWIDENCJE » REMANENTY.

ZUS DRA generuje się schematem: START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ.

rozliczanie osób fizycznych na pełnych księgach rachunkowych - deklaracja ZUS DRA

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów