Magazyn walut pozwala na dokonanie bieżącej wyceny posiadanych środków pieniężnych w odniesieniu do operacji dokonywanych na rachunkach bankowych i w kasach walutowych metodą FIFO.
Kto może korzystać z magazynu walut?
Z magazynu walut mogą korzystać firmy prowadzące pełną księgowość które posiadają rachunki bankowe w walucie lub kasy walutowe.
Jak włączyć magazyn walut?
Magazyn walut jest domyślnie włączony dla każdej z firm prowadzących pełną księgowość. Dla Użytkowników którzy już prowadzą swoje rozliczenia w systemie domyślą datą rozpoczęcia korzystania z magazynu walut jest dzień 01.01.2025. Parametr ten definiuje się:
1. dla rachunków bankowych walutowych w USTAWIENIA » DANE PODSTAWOWE » DANE IDENTYFIKACYJNE » RACHUNKI BANKOWE:
2. dla kasy walutowej w USTAWIENIA » INNE » KASA
Użycie funkcji modyfikuj rachunek daje możliwość zmiany daty rozpoczęcia pracy z magazynem walut na danym rachunku bankowym lub kasie. Podczas dodawania nowych rachunków bankowych pole to domyślnie jest puste z możliwością ustawienia wg własnych potrzeb.
Jak dodać bilans otwarcia dla magazynu walut na konkretnym rachunku bankowym/kasie?
Aby wprowadzić stan bilansu otwarcia dla magazynu walut na konkretnym rachunku/kasie należy DODAĆ WPŁYWY.
Dodawanie nowego rachunku bankowego/kasy w walucie
Przy dodawaniu nowych rachunków bankowych okno z możliwością dodania wpływu na dzień który Użytkownik wybrał jako miesiąc rozpoczęcia pracy z systemem otworzy się automatycznie podczas gdy przy zapisywaniu wprowadzonych danych użyjemy przycisku ZAPISZ I DODAJ WPŁYW.
Podczas dodawania wpływów jakie będą stanowiły bilans otwarcia dla pracy z magazynem walut należy podać datę, kwotę i kurs by system mógł wykorzystać te informacje do przypisywania informacji wypływom wg metody FIFO.
Modyfikacja używanego już rachunku walutowego/kasy
Gdy Użytkownik posiada już rachunek walutowy/kasę wystarczy zmodyfikować je aby uruchomić okno z tabelą w której możliwe będzie użycie funkcji DODAJ WPŁYW.
Stan początkowy - na co ma wpływ?
Pole stan początkowy nie wpływa na magazyn walut. Jest natomiast informacją jaka ma wpływ na wyliczenie salda w module bank dla rachunków w walucie obcej. Saldo w module bank dla rachunków w walucie liczone jest jako stan początkowy +/- wszystkie kolejne transakcje jakie zostały zaciągnięte do modułu START » PŁATNOŚCI » BANK wyciągami.
Działanie magazynu walut metodą FIFO
Magazyn walut to miejsce, w którym zbierane są wszystkie informacje o wpływach i wypływach waluty oraz zastosowanym kursie.
W module magazynu walut w prawym dolnym rogu tabeli znajduje się możliwość filtrowania wg konkretnego rachunku bankowego lub kasy.
Kurs waluty domyślnie stosowany przez system to średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wpływ/wypływ waluty. Jeśli wycena wpłaty/wypływu ma być wg innego kursu konieczne jest podczas dodawania wpływu/wypływu w zakładce KURS WALUTY odznaczenie okienka "kurs średni NBP" i ręczne naniesienie informacji o kursie w polu KURS.
Zagregowane w ten sposób dane będą podstawą do określenia wartości kursów wypływu waluty wg metody FIFO czyli pierwsze przyszło-pierwsze wyszło widoczne przy wyliczaniu różnic kursowych od środków własnych.
Jak wyłączyć magazyn walut dla danego rachunku/kasy?
Podczas modyfikowania/dodawania rachunku w walucie lub kasy walutowej Użytkownik może dla konkretnego rachunku bankowego lub kasy wyłączyć tę funkcjonalność zaznaczając odpowiedni parametr w ustawieniach:
- dla rachunków bankowych w USTAWIENIA » DANE PODSTAWOWE » DANE IDENTYFIKACYJNE » RACHUNKI BANKOWE modyfikuj a następnie w zakładce ZAAWANSOWANE zaznaczając UKRYTY W MAGAZYNIE WALUT
- dla kasy w USTAWIENIA » INNE » KASA zaznaczając UKRYTY W MAGAZYNIE WALUT