Czy oprócz wystawienia faktury muszę wystawiać paragon?

Prowadzę sprzedaż na rzecz osób prywatnych oraz firm, posiadam kasę fiskalną. Czy do każdej transakcji muszę wystawić paragon?

 

Jeżeli jest to sprzedaż dla firmy, należy wystawić fakturę VAT i nie ma obowiązku wystawienia dodatkowo paragonu na udokumentowanie sprzedaży.

Natomiast sprzedaż na rzecz osób fizycznych powinna być przede wszystkim udokumentowana za pomocą kasy fiskalnej. W sytuacji, gdy dana osoba oczekuje również faktury, należy ją wystawić w systemie poprzez PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ, gdzie w zakładce KSIĘGOWE należy zaznaczyć opcję FAKTURA DO PARAGONU. W podzakładce OPIS należy uzupełnić adnotację wskazującą do którego paragonu została wystawia faktura, a po wydrukowaniu podpiąć do niej paragon.

Faktura do paragonu - wystawianie faktury

Na tej podstawie system zaksięguje przychód z faktury do rejestru VAT sprzedaży (u czynnych podatników VAT) oraz do KPiR.

Uwaga!
System wfirma.pl został dostosowany, aby wykazać księgowane faktur do paragonu w pliku JPK_VAT. Z tego powodu wprowadzane faktury sprzedaży z oznaczeniem FAKTURA DO PARAGONU są automatycznie księgowane do rejestru VAT sprzedaży i KPiR (lub Ewidencji przychodów u ryczałtowców). Aby nie zdublować przychodu wynikającego z faktur do paragonu należy wyksięgować łączną sumę faktur do paragonu z danego miesiąca.
Szczegółowy sposób postępowania wyjaśnia artykuł: Faktura sprzedaży do paragonu - jak wystawić?