Czy oprócz wystawienia faktury muszę wystawiać paragon?

Prowadzę sprzedaż na rzecz osób prywatnych oraz firm, posiadam kasę fiskalną. Czy do każdej transakcji muszę wystawić paragon?

 

Jeżeli jest to sprzedaż dla firmy, należy wystawić fakturę VAT i nie ma obowiązku wystawienia dodatkowo paragonu na udokumentowanie sprzedaży.

Natomiast sprzedaż na rzecz osób fizycznych powinna być przede wszystkim udokumentowana za pomocą kasy fiskalnej. W sytuacji, gdy dana osoba oczekuje również faktury, a drukarka fiskalna nie została zintegrowana z systemem wfirma.pl należy ją wystawić w systemie poprzez PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ, gdzie w zakładce KSIĘGOWE należy zaznaczyć opcję FAKTURA DO PARAGONU. W podzakładce OPIS należy uzupełnić adnotację wskazującą do którego paragonu została wystawia faktura, a po wydrukowaniu podpiąć do niej paragon.

Faktura do paragonu - wystawianie faktury

Wystawiając fakturę do paragonu, w związku z nową strukturą JPK_V7, oznacza się go symbolem “FP”, dzięki czemu nie ma konieczności pomniejszania raportu kasowego o jej wartość, a faktura do paragonu zostanie wykazana tylko w części ewidencyjnej JPK_V7, nie dublując przychodu. Szczegółowy sposób wystawiania faktury do paragonu opisano w artykule: Faktura sprzedaży do paragonu - jak wystawić?