Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rozrachunki - stan płatności na dzień

Wielkość tekstu:

Podstawą do ustalenia danych w zakresie rozrachunków są połączone płatności z dekretacją przypisane do dokumentów źródłowych takich jak faktury zakupu oraz sprzedaży, inne przychody, zobowiązania podatkowe (pierwotne i korekty) bądź płatników faktur np. gdy zyskujemy wpłatę od kontrahenta a faktura będzie później. Dzięki połączeniu rozrachunków z płatnościami z dekretacją daną transakcję rozlicza się tylko raz co oznacza, że dla rozliczeń powstają automatycznie zapisy na kontach rozrachunkowych (wyjątek stanowi metoda płatności: “za pobraniem” i “ kompensata”). Sprawdź jak rozrachunki pozwolą na szybkie zweryfikowanie stanu rozliczeń.

Informacje o rozrachunkach w systemie wFirma

Informacje o rozrachunkach dostępne są w zakładce START » PŁATNOŚCI » ROZRACHUNKI.

Rozrachunki stan płatności na dzień - informacje o rozrachunkach

Domyślnie tabela rozrachunków pokazuje te:

  • nierozliczone - czyli w całości nieopłacone
  • częściowo rozliczone - czyli opłacone w części
  • rozliczone - czyli opłacone w całości.

Jeżeli poszukujemy transakcji rozliczonych konieczna będzie zmiana filtra w prawym dolnym rogu STAN.

Rozrachunki stan płatności na dzień - filtry wyszukiwania

W sytuacji gdy powiązujemy transakcje z płatnikiem, to pokażą się one w rozrachunkach jako pozycja. Jeśli rozliczenie z płatnikiem nastąpi częściowo to w rozrachunkach będziemy mieć informację o rozliczeniu z płatnikiem w kwocie która pozostała i drugą pozycję rozliczoną już z dokumentem.

Jeśli chcemy uzyskać informacje o podsumowaniu rozrachunków konieczne jest wybranie waluty rozrachunków w filtrze WALUTA.

Rozrachunki stan płatności na dzień - waluta

W systemie w zakładce ROZRACHUNKI możliwe jest dodatkowo filtrowanie po: metodzie płatności, typie rozrachunku (zobowiązanie/należność), rodzaj (wydatki, przychody, deklaracje, wynagrodzenia, Wydatki Płatnik - Kontrahent, Wydatki Płatnik - Pracownik), dokument (czy jest podłączony czy nie), dni po terminie (przeterminowane, terminowe), walutę czy ręczne wpisy (zapisy rozrachunków dodane z poprzedniego systemu).

Wyświetlenie okna szczegółów rozrachunku ze statusu

W zakładce ROZRACHUNKI możliwy jest szybki podgląd płatności dla danego wpisu. Wystarczy kliknąć na STATUS R/C/N wówczas otworzy się okno z informacją o płatności.

Rozrachunki stan płatności na dzień - informacje o płatnościach

Łączenie płatności z wpisem księgowym

Aby transakcja na rozrachunkach pokazana była jako rozliczona konieczne jest powiązanie płatności z dekretacją. W tym celu w trakcie dodawania płatności np. akcją ROZLICZ możliwe jest powiązanie dokumentu tj. transakcji z banku czy kasy z wpisem w schemacie "Transakcje z płatnikiem" lub polecenia księgowania (PK).

Rozrachunki stan płatności na dzień - łączenie płatności z wpisem księgowym

Płatności dodawane w metodzie płatności KOMPENSATA nie rozliczają danego dokumentu. Konieczne jest powiązanie takiej płatności z dokumentem PK, gdzie dokonujemy rozliczenia kompensaty.

Kompensata z poziomu rozrachunków

Połączenia rozliczenia zobowiązań oraz należności w PLN w formie kompensaty

Aby dokonać skompensowania dwóch dokumentów należy w zakładce START » PŁATNOŚCI » ROZRACHUNKI zaznaczyć minimum 1 dokument i następnie skorzystać z akcji SKOMPENSUJ.

Rozrachunku stan płatności na dzień - połączenie zobowiązań w formie kompensaty

Wówczas otworzy się okno, w którym w górnym pasku otrzymujemy informację o:

  • Wartości należności (PLN) - łączna wartość z faktur wskazanych w sekcji "Należności",
  • Wartości zobowiązań (PLN) - łączna wartość z faktur wskazanych w sekcji "Zobowiązania",
  • Pozostało (PLN) - różnica pomiędzy wartością należności a zobowiązań.

Co ważne, system nie przepuści zapisu kompensaty jeśli pole POZOSTAŁO (PLN) nie będzie równe 0,00.

W podzakładce PODSTAWOWE INFORMACJE możemy:

  1. określić datę w której ma miejsce kompensata - pole DATA KOMPENSATY,
  2. wyszukać dokument, który ma się znaleźć w sekcji NALEŻNOŚCI bądź ZOBOWIĄZANIA (w tabeli z proponowanymi dokumentami pojawiają się nierozliczone transakcje określonego w filtrze typu),
  3. w polu KWOTA DO KOMPENSATY możliwe jest zdefiniowanie innej wartości która ma zostać skompensowana (domyślnie podstawia się kwota z dokumentu).

W podzakładce DEKRETACJA w przypadku korzystania ze wzorcowego planu kont (nie modyfikowanego) podstawia się wzorcowy schemat księgowy dla dekretowania kompensaty. Dekretacja się podstawia gdy rozliczenie zobowiązania i/lub należności powoduje konieczność dekretacji (system to bada i odpowiednio podstawia konta). 

Rozrachunki stan płatności na dzień - dekretacja kompensaty

W przypadku korzystania z własnego planu kont schemat można utworzyć samodzielnie wzorując się na wzorcowym schemacie, który pokazujemy poniżej w tabeli:

Nazwa schematu:KOM - kompensata - przychody i wydatki
Kategoria:KOM - kompensata - przychody i wydatki
Konto WnWartośćWyrażenie logiczneKonto MaWartość Wyrażenie logiczne
200-[kontrahent] [kwota](([podmiot] == "Kontrahent") LUB ([podmiot] == "Brak")) ORAZ ([obiekt] == "Przychód") ORAZ ([typ] == "Zobowiązanie") 200-[kontrahent] [kwota](([podmiot] == "Kontrahent") LUB ([podmiot] == "Brak")) ORAZ ([obiekt] != "Wydatek") ORAZ ([typ] == "Należność")
201-[kontrahent] [kwota](([podmiot] == "Kontrahent") LUB ([podmiot] == "Brak")) ORAZ ([obiekt] != "Przychód") ORAZ ([typ] == "Zobowiązanie") 201-[kontrahent] [kwota](([podmiot] == "Kontrahent") LUB ([podmiot] == "Brak")) ORAZ ([obiekt] == "Wydatek") ORAZ ([typ] == "Należność")
234-[pracownik][kwota]([podmiot] == "Pracownik") ORAZ ([obiekt] != "Przychód") ORAZ ([typ] == "Zobowiązanie")234-[pracownik][kwota]([podmiot] == "Pracownik") ORAZ ([obiekt] == "Wydatek") ORAZ ([typ] == "Należność")

Schemat księgowy dodajemy schematem: USTAWIENIA » PODATKI » PLAN KONT I SCHEMATY KSIĘGOWE » SCHEMATY KSIĘGOWE » DODAJ.

Dodanie kompensaty tylko rozlicza rozrachunek, nie generuje dokumentu jakim jest oświadczenie o kompensacie. Jej bezpłatny wzór do uzupełnienia można pobrać z artykułu: Oświadczenie o kompensacie - wzór z omówieniem. Dodanie wzoru kompensaty będzie kolejnym elementem rozbudowy funkcjonalności.

W celu wyszukiwania rozrachunków, które zostały już skompensowane użytkownik może wykorzystać filtr “Rodzaj”, w którym możliwe jest wybranie opcji “Kompensata”.

Rozrachunki stan płatności na dzień - kompensata

Po wybraniu filtru, w tabeli wyfiltrowane zostaną wyłącznie pozycje, które powiązane są z utworzonymi w systemie kompensatami.

Rozrachunki stan płatności na dzień - filtrowanie kompensat

Dzięki tej opcji użytkownik ma możliwość wyszukania odpowiedniej kompensaty przykładowo w celu jej modyfikacji, która możliwa jest po kliknięciu na daną kompensatę, a następnie na opcję MODYFIKUJ.

Połączenia rozliczenia zobowiązań oraz należności w walucie w formie kompensaty

Aby dokonać skompensowania dwóch dokumentów należy w zakładce START » PŁATNOŚCI » ROZRACHUNKI zaznaczyć minimum 1 dokument i następnie skorzystać z akcji SKOMPENSUJ. W przypadku kompensat walutowych zestawiać można transakcje w jednej - tej samej walucie. Jak chodzi o kurs brany pod uwagę do przeliczenia dekretacji to jest to średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego datę zdefiniowana jako data kompensaty. 

Kompensata zobowiązań i należności połączonych z płatnikiem

Otrzymując wpłatę od kontrahenta, której nie można połączyć z konkretnym dokumentem w systemie, można "zawiesić" na rozrachunku z płatnikiem. W tym celu podczas księgowania WB lub wystawiania dokumentów kasowych należy wybrać INNE a następnie w polu schematu "transakcje z płatnikiem" i wybrać za pomocą ikony lupy kontrahenta. Jeżeli zapłata była np. nienależnie otrzymana można w ten sam sposób ale po stronie wypływu ująć jej zwrot. Aby te rozrachunki zostały rozliczone konieczne jest zaznaczenie ich z listy a następnie wybrane funkcji z menu SKOMPENSUJ. Pojawi się okno kompensaty oraz podgląd dekretacji tej operacji.

Wybór zakresu (rok, miesiąc, zakres dat) okresu rozrachunków

W systemie istnieje możliwość użycia filtru okresu z którego rozrachunki mają być pokazane. W tym celu należy użyć wyboru: roku, miesiąca w filtrze znajdującym się w lewym dolnym rogu ekranu.

Rozrachunki stan płatności na dzień - filtry okresu

Jeśli Użytkownika interesuje inny zakres dat wystarczy kliknąć na ikonę strzałek by wywołać pola dat od - do.

Rozrachunki stan płatności na dzień - zakres dat

Dodawanie rozrachunków sprzed przejścia do systemu

W celu dodania rozrachunku należy przejść do zakładki: START » PŁATNOŚCI » ROZRACHUNKI, gdzie w pasku menu korzystamy z opcji DODAJ » DODAJ. Wówczas pojawi się okno w którym należy wskazać typ dokumentu, który dodawany będzie jako rozrachunek:

  • Przychód,
  • Wydatek,
  • Deklaracje,
  • Wynagrodzenia.

Rozrachunki stan płatności na dzień - dodawanie rozrachunków sprzed przejścia do systemu

Więcej w temacie uzupełnienia przeniesienia rozrachunków z innego systemu w artykule pomocy: Przenoszenie rozrachunków z innego systemu.

Generowanie rozrachunków stan na wybrany dzień 

Tabela rozrachunków może pokazywać bieżący stan jak i można wyznaczyć w niej STAN NA DZIEŃ wskazując konkretną datę z możliwością wskazaniu na kalendarzu do której (włącznie) stan rozrachunków ma być pokazany:

Rozrachunki stan płatności na dzień - generowanie rozrachunków na wybrany dzień

Generowanie rozrachunków dla wybranego kontrahenta

Aby uzyskać informacje o stanie rozrachunków z danym kontrahentem wystarczy skorzystać z wyszukiwarki dostępnej nad tabelą wpisując nazwę kontrahenta dla którego dane o stanie rozliczeń mają być wygenerowane:

Rozrachunki stan płatności na dzień - generowanie rozrachunków dla wybranego kontrahenta

Rozrachunki - drukowanie

Wydruk tabeli rozrachunków można wywołać dzięki widocznej ikonce kół zębatych w prawym górnym rogu i wyborze DRUKOWANIE TABELI:

Rozrachunki stan płatności na dzień - drukowanie rozrachunków

Eksport rozrachunków do Excela

Eksport do excela tabeli rozrachunków można wywołać dzięki widocznej ikonce kół zębatych w prawym górnym rogu i wyborze EXPORT DO EXCELA:

Rozrachunki stan płatności na dzień - eksport do Excela

Potwierdzenie salda - jak wygenerować?

W celu wygenerowania potwierdzenie salda należy przejść do zakładki STRAT » PŁATNOŚCI » ROZRACHUNKI i następnie skorzystać z opcji POTWIERDZENIE SALDA. W oknie które się pojawi należy wskazać w polu:

  • kontrahent - wybrać kontrahenta dla którego wygenerowane zostanie potwierdzenie salda,
  • potwierdzenie salda na dzień - dzień na który ma zostać potwierdzone saldo,
  • miejscowość - zaciąga się miejscowość, w której prowadzona jest działalność gospodarcza, jest możliwość zmiany miejscowości,
  • data - data w której sporządzane jest potwierdzenie salda,
  • ilość dni na zwrot potwierdzenia - wskazujemy ilość dni na zwrot potwierdzenia sald, dni zaciągną się bezpośrednio na generowanym druku,
  • nieuregulowana należność na rachunek - wskazujemy rachunek na który ma zostać przelane zobowiązanie jeśli kontrahent jest winny środki.

 Rozrachunki stan płatności na dzień - potwierdzenie salda

Zbiorcze generowanie potwierdzeń sald z możliwością pominięcia sald zerowych 

W systemie jest także dostępna opcja zbiorczego generowania potwierdzeń sald. W celu wygenerowanie zbiorczo potwierdzeń sald należy przejść do zakładki STRAT » PŁATNOŚCI » ROZRACHUNKI i następnie skorzystać z opcji ZBIORCZE POTWIERDZENIE SALDA. W nowo otwartym oknie będzie można skorzystać z opcji “pomiń salda zerowe”. Po wybraniu GENERUJ na dysk komputera zostanie pobrany folder skompresowany (.zip), w którym będą znajdowały się pliki PDF zawierające potwierdzenie salda dla każdego kontrahenta w systemie.  

Rozrachunki stan płatności na dzień - zbiorcze potwierdzenie salda

Ukrywanie wpisów w Rozrachunkach

Użytkownicy mają możliwość ukrywania wybranych wpisów w module Rozrachunki. Aby ukryć wybrany wpis, należy zaznaczyć go na liście, a następnie z menu rozwijanego dostępnego pod przyciskiem DODAJ wybrać opcję UKRYJ.

Wpisy ukryte nie są widoczne na liście rozrachunków w standardowym widoku jak również nie są brane pod uwagę podczas generowania potwierdzenia salda. Aby zobaczyć ukryte wpisy, należy skorzystać z filtra WIDOCZNOŚĆ dostępnego w górnej części ekranu, gdzie można przełączyć widok na UKRYTE wpisy. Stąd również jest możliwość ich przywrócenia.

Rozrachunki stan płatności na dzień - ukrywanie rozrachunków

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów