0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kilometrówka dla celów PIT - rozliczenie kosztów związanych z pojazdem

Wielkość tekstu:

Do końca 2018 roku kilometrówka dla celów PIT powinna być prowadzona w przypadku prywatnego samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej lub na podstawie umowy najmu/dzierżawy (innej niż leasing).

Od 1 stycznia 2019 roku został zniesiony obowiązek prowadzenia kilometrówki dla celów PIT ponieważ zmianie uległ sposób rozliczania wydatków związanych z wykorzystywaniem prywatnego samochodu w działalności. Więcej informacji w kwestii likwidacji kilometrówki PIT w artykule: Likwidacja kilometrówki dla samochodów prywatnych w 2019 r.

Dodawanie prywatnego pojazdu wykorzystywanego w działalności od 1 stycznia 2019 roku

Wykorzystując prywatny pojazd w działalności należy dodać go do Ewidencji Pojazdów. W tym celu należy przejść do zakładki: EWIDENCJE » POJAZDY » DODAJ POJAZD i jako FORMĘ WŁASNOŚCI należy wybrać opcję Prywatny.

Kilometrówka dla celów PIT - dodawanie pojazdu

W przypadku gdy w firmie wykorzystywany jest pojazd prywatny to do kosztów uzyskania przychodów będzie ujmowane wyłącznie 20% faktury związanej z pojazdem. 

Prawo do odliczania VAT, zgodnie z którym system automatycznie będzie rozliczał wprowadzone wydatki związane z użytkowaniem pojazdu, należy zdefiniować poprzez wybór SPOSOBU UŻYWANIA jako Prywatnie i w działalności (odliczenie 50% VAT) lub Tylko w działalności (odliczenie 100% VAT).

Kilometrówka dla celów PIT - określenie sposobu użytkowania pojazdu

Drukowanie kilometrówki dla celów PIT do końca 2018 roku

Ewidencję przebiegu pojazdu na koniec miesiąca można wydrukować z zakładki WYDATKI » KILOMETRÓWKA » KILOMETRÓWKA » DRUKUJ » EWIDENCJĘ (KPiR).

Kilometrówka dla celów PIT - generowanie ewidencji

Na podstawie wprowadzonych danych i księgowanych wydatków w przypadku samochodu osobowego system, zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi oraz limitem kilometrówki, dokonuje automatycznego wyliczenia, a na koniec miesiąca ujmuje odpowiednią kwotę w kosztach uzyskania przychodu, czyli w KPIR w kolumnie 13 - pozostałe wydatki.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów