Niepełnosprawny przedsiębiorca powinien pamiętać, że informacja ta wpływa na kod tytułu ubezpieczenia. Dlatego po otrzymaniu orzeczenia o niepełnosprawności powinien dokonać odpowiednich formalności. Poniżej przedstawiamy jak orzeczenie o niepełnosprawności wpływa na
Orzeczenie o niepełnosprawności a zgłoszenie ZUS
Po przyznaniu stopnia niepełnosprawności należy w pierwszej kolejności wyrejestrować się z ubezpieczeń na deklaracji ZUS ZWUA START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE » DODAJ » ZUS ZWUA ze starym kodem tytułu ubezpieczenia. Jako kod przyczyny wyrejestrowania należy wybrać 600.
Następnie należy zarejestrować się do ubezpieczenia START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE » DODAJ » ZUS ZUA. Należy tam wskazać również kod tytułu ubezpieczenia uwzględniający informację o niepełnosprawności. Jako datę wyrejestrowania i zgłoszenia należy podać ten sam dzień.
Deklaracje zgłoszeniowe należy przekazuje się do ZUS. Wysyłki można dokonać korzystając z zestawu: Wysyłka zestawu deklaracji zgłoszeniowych ZUA, ZZA i ZWUA do ZUS
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w ustawieniach
Po wygenerowaniu ostatniej deklaracji, w której nie powinno być informacji o niepełnosprawności w zakładce USTAWIENIA » PODATKI » ZUS, przejść do zakładki w "Zaawansowane" i wprowadzić informacje na temat niepełnosprawności. Wprowadzone zmiany należy zapisać.
Deklaracja za miesiąc przyznania orzeczenia - gdy nie zatrudnia się pracowników
W przypadku, gdy na deklaracji jest wykazany wyłącznie przedsiębiorca rozliczenia za miesiąc w którym przyznano orzeczenie o niepełnosprawności należy przeprowadzić poza systemem, gdyż w systemie nie ma możliwości sporządzenia odpowiedniej deklaracji. Powinien on złożyć DRA z wykazaniem:
- z wykazaniem składek społecznych naliczonych proporcjonalnie za dni przed otrzymaniem orzeczenia niepełnosprawności i składkę zdrowotną w całości (z kodem tytułu ubezpieczenia bez uwzględniania niepełnosprawności),
- za okres po przyznaniu orzeczenia niepełnosprawności (identyfikator 40) z wykazaniem składek społecznych naliczonych proporcjonalnie za dni po otrzymaniu orzeczenie niepełnosprawności (z kodem tytułu ubezpieczenia z uwzględnieniem niepełnosprawności).
W systemie na cele techniczne można utworzyć deklarację START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ. Będzie ona prawidłowa jedynie na cele rozliczeniowe.
Deklaracja za miesiąc przyznania orzeczenia - gdy zatrudnia się pracowników
Gdy zatrudnieni są pracownicy, wówczas deklaracje można utworzyć w systemie. Podczas dodawania deklaracji START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWEJ » DODAJ DEKLARACJE. W oknie dodawania deklaracji w zakładce ZAAWANSOWANE należy zaznaczyć opcję Dodaj raporty zerowe. Po kliknięciu ZAPISZ, otworzy się okno z wyborem:
- osoby (należy wybrać przedsiębiorcę),
- kodu (należy wybrać kod tytułu ubezpieczenia, który nie uwzględnia informacji o niepełnosprawności - podany na ZUS ZWUA).
Więcej na temat raportów zerowych można znaleźć w opracowaniu: Zerowe RCA w systemie
Zwolnienie ze składki zdrowotnej
Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności po spełnieniu odpowiednich warunków mogą otrzymać zwolnienie ze składki zdrowotnej o czym więcej można przeczytać tu: Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej
Gdy spełnia się warunki do zwolnienia ze składki zdrowotnej, to przed wygenerowaniem deklaracji DRA bez wykazania składki zdrowotnej należy przejść USTAWIENIA » PODATKI » ZUS » OGÓLNE i zaznaczyć opcję ZWOLNIENIE ZE SKŁADKI ZDROWOTNEJ. Zmiany zapisać.
Na deklaracji ZUS zostanie wykazana podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, jednak składki na to ubezpieczenie wyniosą 0zł.