Koniec okresu preferencji wiąże się dla przedsiębiorcy z koniecznością zgłoszenia tego faktu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak odpowiednio ustalić datę na deklaracjach zgłoszeniowych oraz jaki schemat składek wybrać? Pełną instrukcję znajdziesz poniżej.
Koniec okresu preferencji - jak ustalić datę?
Okres preferencji trwa przez 24 pełne miesiące. Warto pamiętać, że przedsiębiorca może przystąpić do preferencji od razu po założeniu działalności lub dopiero po wykorzystaniu 6-miesięcznej ulgi na start. Jeżeli data zgłoszenia do składek preferencyjnych przypada na:
pierwszy dzień miesiąca - gdy 1-go dnia miesiąca rejestruje się z kodem 05 70, to preferencyjne składki kończą się dokładnie po upływie 24 miesięcy liczonych łącznie z pierwszym, np. działalność założona 1 lipca 2023 (zgłoszenie z kodem 05 70) - koniec okresu preferencji przypada na czerwiec 2025 - pierwsza deklaracja z dużym ZUS/ małym ZUSem plus za lipiec 2025 roku;
Przykład 1.
Przedsiębiorca założył działalność 1 stycznia 2023 roku zgłaszając się jednocześnie do preferencyjnego ZUS. Jako, że ulga ta obowiązuje przez okres pełnych 24 miesięcy, to oznacza, że ostatnie składki preferencyjne przedsiębiorca opłaci za grudzień 2024 (opłata do 20 stycznia 2025 roku). Przerejestrowanie na nowy schemat opłacania składek powinno nastąpić w dacie 1 stycznia 2025 roku.
Przykład 2.
Od 1 września 2022 roku przedsiębiorca opłacał tylko składkę zdrowotną w ramach ulgi na start. Ulga ta przestała obowiązywać wraz z upływem lutego 2023, dlatego też przedsiębiorca dokonał przerejestrowania w ZUS na preferencję (kod tytułu ubezpieczenia 05 70) w terminie 1 marca 2023 roku. Preferencyjny ZUS będzie przysługiwał tej osobie do końca lutego 2025 roku tak więc przerejestrowanie na duży ZUS lub na składki od dochodu przypadnie w terminie 1 marca 2025 roku.
inny niż pierwszy dzień miesiąca, to preferencyjne składki kończą się dokładnie po upływie 24 miesięcy, liczonych od miesiąca następnego po tym, w którym zgłoszono się z kodem 05 70, np. działalność założona 3 lipca 2023 - koniec okresu preferencji przypada na lipiec 2025 roku- pierwsza deklaracja z dużym ZUS/małym ZUSem plus za sierpień 2025.
Przykład 3.
Przedsiębiorca założył działalność 13 maja 2023 roku, jednocześnie rezygnując z możliwości przystąpienia do ulgi na start. Dokonał on natomiast rejestracji z kodem 05 70, tzn. że będzie on miał prawo korzystać z preferencyjnego ZUS przez okres pełnych 24 miesięcy. W związku z powyższym okres preferencji będzie obowiązywał do maja 2025 roku włącznie, a termin przerejestrowania na duży ZUS lub na mały ZUS plus przypadnie na dzień 1 czerwca 2025 roku.
Wyrejestrowanie z preferencyjnego ZUS - ZUS ZWUA
W celu przerejestrowania się przez przedsiębiorcę, w związku z kończącym się okresem preferencji, należy w pierwszym kroku dokonać wyrejestrowania z ubezpieczenia na deklaracji ZUS ZWUA. Dokonuje się tego z poziomu zakładki START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ » ZUS ZWUA.
W rubryce “wyrejestrowanie od dnia” należy podać dzień następny po dniu, w którym ustał preferencyjny okres opłacania składek. Wyrejestrowania należy dokonać z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70 XX, a jako kod przyczyny wyrejestrowania wybrać 600 - inna przyczyna wyrejestrowania.
Rejestracja na duży ZUS lub Mały ZUS Plus - ZUS ZUA lub ZUS ZZA
Następnie należy dokonać rejestracji za pomocą deklaracji ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczenia społecznych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego) lub na deklaracji ZUS ZZA (zgłoszenie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego w uzasadnionych przypadkach) z nowym kodem ubezpieczeń, którą można sporządzić w zakładce START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ » ZUS ZUA /ZUS ZZA.
W rubryce "data powstania obowiązku ubezpieczenia" należy wpisać pierwszy dzień obowiązku opłacania wyższych składek ZUS. Zgłoszenia należy dokonać z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 XX lub jeżeli przedsiębiorca decyduje się opłacać mały ZUS plus zgłoszenia należy dokonać z kodem tytułu ubezpieczeń 05 90 albo 05 92 - jeśli przedsiębiorca ma przyznane prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Deklarację ZUS ZZA składa się np. w przypadku gdy przedsiębiorca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem co najmniej minimalnym, czy ma prawo do renty rodzinnej / emerytury.
Co ważne, w pierwszej kolejności należy przesłać ZWUA, a dopiero po jej przyjęciu wysłać ZUA/ZZA, aby deklaracje zostały przetworzone w odpowiedniej kolejności. W systemie można sporządzić zestaw deklaracji, w którym oznacza się kolejność deklaracji. W tym celu należy zaznaczyć obie deklaracje, a następnie z paska opcji wybrać WYŚLIJ DO ZUS i kliknąć WYŚLIJ ZESTAW DO ZUS. W konsekwencji otworzy się okno, w którym za pomocą przeciągnięcia będzie możliwe dokonanie zmiany kolejności deklaracji w zestawie. Z poziomu tego okna należy zdefiniować nazwę zestawu, wybrać DALEJ, po czym wysłać go samodzielnie bądź zlecić do podpisu pracownika wFirma.pl.
Koniec okresu preferencji a zmiana schematu składek ZUS
Zmian schematu opłacania składek trzeba także dokonać w ustawieniach systemowych. Po wygenerowaniu ostatniej deklaracji rozliczeniowej z preferencyjnymi składkami ZUS należy przejść do zakładki USTAWIENIA » PODATKI » ZUS » OGÓLNE.
W polu SCHEMAT SKŁADEK SPOŁECZNYCH należy wybrać
- DUŻY ZUS jeśli przedsiębiorca nie ma prawa do żadnej z ulg w opłacaniu składek,
- MAŁY ZUS PLUS w zależności od posiadanych uprawnień do tej ulgi. Wszelkie warunki jakie należy spełnić, aby z niej skorzystać zostały opisane tu: Mały ZUS Plus jako kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców
Jeżeli zgłoszenia dokonano na druku ZZA, wówczas należy wybrać schemat składek z dopiskiem TYLKO ZDROWOTNE. Więcej informacji z zakresu ustawień składek można przeczytać w artykule ZUS.
Deklaracja ZUS DRA z nowymi składkami
Po wprowadzeniu zmian w ustawieniach można wygenerować deklarację rozliczeniową ZUS DRA z wykazaniem nowo obowiązującego kodu ubezpieczeniowego i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne poprzez START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ.
Deklarację DRA z naliczeniem składek po zakończeniu okresu preferencji przekazać należy do ZUS w ustawowym terminie, czyli do 20 dnia danego miesiąca.