0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Praktyka absolwencka - jak rozliczyć w systemie?

Wielkość tekstu:

Wykonywanie pracy na podstawie umowy o praktyki absolwenckie nie jest zatrudnieniem w ramach stosunku pracy. Ten rodzaj zatrudnienia regulowany jest przez Ustawę o praktykach absolwenckich. W systemie praktyka absolwencka jest możliwa do rozliczenia w bardzo łatwy sposób. Więcej na temat  praktyki absolwenckiej można przeczytać w artykule: Wzór Umowa o praktykę absolwencką z omówieniem.

Jak wprowadzić praktykanta do systemu?

W pierwszej kolejności należy dodać praktykanta, w tym celu należy przejść do zakładki KADRY » PRACOWNICY » DODAJ PRACOWNIKA » DODAJ DANE RĘCZNIE lub UDOSTĘPNIJ KWESTIONARIUSZ ONLINE i uzupełnić wymagane pola.

praktyka absolwencka dodawanie osoby

 

Praktyka absolwencka - jak dodać umowę?

Dodawanie umowy zlecenie w programie może odbyć się z poziomu zakładki: 

  • KADRY » UMOWY » DODAJ UMOWĘ » UMOWA ZLECENIE lub
  • KADRY » PRACOWNICY » WYSTAW » UMOWĘ » UMOWA ZLECENIE. 

praktyka absolwencka - dodawanie umowy

W zakładce ZUS jako schemat składek należy wybrać “Praktyka absolwencka” dzięki czemu z takiej umowy nie będą naliczane składki ZUS.

praktyka absolwencka zakładka zus

Po wyborze odpowiedniego schematu w zakładce Podatek dochodowy będzie można oznaczyć czy osoba korzysta ze zwolnienie PIT (dla młodych) - jest to ulga zapewniająca osobom do 26-go roku życia zwolnienie z opłacania podatku dochodowego. Osoby osiągające przychody z praktyk absolwenckich od 2021 roku mają prawo do korzystania z tego zwolnienia. Gdy zostanie zaznaczona opcja automatyczne wówczas osoby do 26 roku życia nie będa miały naliczonego podaku, natomiast osoby które przekroczą ten wiek będą miały naliczany podatek.

praktyka absolwencka - zwolnieni dla młodych

Wystawienie rachunku dla praktyki

Aby wygenerować rachunek do praktyki absolwenckiej, należy przejść do zakładki KADRY » RACHUNKI i wybrać opcję DODAJ RACHUNEK.

praktyka absolwencka rachunek

Przy masowym generowaniu rachunków nie utworzy im się rachunek na 0 złotych.

Praktyka absolwencka a zaświadczenie

W systemie można wygenerować zaświadczenie o odbywaniu praktyk jest to możliwe z poziomu: KADRY » PRACOWNICY, gdzie należy zaznaczyć właściwego pracownika i kliknąć na ikonę Wystaw. Następnie należy wybrać pole Zaświadczenie.

praktyka absolwencka zaświadczenia

W otwartym oknie należy wybrać Zaświadczenie o odbyciu praktyk. Pola prace wykonywane w czasie praktyk oraz Umiejętności uzyskanie w czasie praktyk należy uzupełnić samodzielnie po kliknięciu ZAPISZ będą one widoczne na wydruku. 

Zaliczki na podatek - Pit 4R

Podatek dochodowy naliczony od wynagrodzenia praktykanta należy wyliczyć w zakładce START » PODATKI » PODATEK ZA PRACOWNIKA » ZALICZKA NA PIT-4R.

 

 praktyka absolwencka pit 4r

Po zakończonym roku generuje się deklaracje PIT 4R, którą przekazuje się do urzędu skarbowego START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » DODAJ DEKLARACJĘ, następnie z listy wybrać ROCZNA ZBIORCZA DEKLARACJA DOCHODÓW PRACOWNIKÓW (PIT 4R).

Pit 11 a praktyka absolwencka

Po zakończonym roku należy wykazać dochód na deklaracji PIT-11.W tym celu należy przejść do zakładki KADRY » DEKLARACJE » DODAJ DEKLARACJĘ » DEKLARACJA DOCHODÓW PRACOWNIKA (PIT-11).  

 praktyka absolwencka pit 11

Pit 11 należy przekazać do urzędu skarbowego drogą elektroniczną o czym więcej: PIT-11- generowanie deklaracji dochodów pracowników

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów