Czy groszowe różnice na fakturze to błąd?

Podczas księgowania faktur za zakup towarów zauważyłam, że program wylicza podsumowanie VAT na fakturze z groszową różnicą. Czy to błąd?

Podatek VAT na fakturach zakupu w naszym systemie liczony jest od kwoty netto lub brutto dla każdej pozycji osobno (w zależności czy pole wyboru jest ustawione na CENA NETTO czy CENA BRUTTO - screen poniżej), wówczas w posumowaniu faktury widoczna jest suma kwoty netto, VAT i brutto z wszystkich dodanych pozycji. Taki sposób liczenia podatku wynika ściśle z ustawy o podatku od towarów i usług.

Może to powodować groszowe różnice w porównaniu z przybliżonym podatkiem w pozycjach faktury. Takie różnice są całkowicie naturalne i nie są błędne.

W przypadku, gdy konieczne jest wymuszenie konkretnej wartości brutto faktury, można zastosować ceny brutto, zmieniając rodzaj ceny przy liście rozwijanej w nagłówku pozycji faktury.

Groszowe różnice - jak księgować?

 

Dbamy o dostarczanie najwyższej jakości kompleksowego narzędzia do prowadzenia księgowości firmy. Przestrzegamy, aby wszystkie procesy, odbywające się w ramach modyfikacji systemu, przeprowadzane były zgodnie z polityką jakości ISO 9001.
Bartłomiej Lazarowicz Kierownik Działu Jakości Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Bartłomiej Lazarowicz