0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Co miesiąc zaliczka podatkowa jest pomniejszana o 3600 zł

Wielkość tekstu:

Mam pytanie dotyczące szczegółów wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy przy zasadach ogólnych - skala podatkowa. W moich comiesięcznych wyliczeniach zaliczka podatkowa generowana przez program odlicza kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 3600 zł (co miesiąc) i po tym odliczeniu generuje kwotę zaliczki na podatek dochodowy. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

 

Zaliczka na podatek dochodowy w przypadku działalności gospodarczej jest wyliczana zawsze narastająco od początku roku, co oznacza, że pod uwagę brana jest łączna suma przychodów i kosztów począwszy od początku roku, tj.:

  • w styczniu przychody i koszty za styczeń,
  • w lutym zarówno przychody, jak i koszty za styczeń i luty,
  • w marcu przychody i koszty za styczeń, luty, marzec itd.

Podatek od tak ustalonego dochodu w przypadku zasad ogólnych (skala podatkowa) pomniejszany jest o kwotę zmniejszającą podatek, której wartość wynosi w skali roku:

  • 5100 zł - dla zaliczek za I kwartał lub zaliczek od stycznia do maja 2022 roku,
  • 3600 zł - dla zaliczek od II kwartału lub od czerwca 2022 roku. 

Dlatego w widoku wyliczenia zaliczki będzie widać kwotę zmniejszającą podatek.

Polski Ład 1.0. w wersji od stycznia 2022 roku zwiększył kwotę zmniejszającą podatek z 525,12 zł do 5100 zł. Na skutek obniżenia stawki podatku z 17% na 12% po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu 2.0. obniżeniu uległa również kwota zmniejszająca podatek z 5100 zł to 3600 zł.

Jeżeli przedsiębiorca opodatkowuje dochody z prowadzonej działalności wg skali podatkowej i jednocześnie zatrudniony jest na umowę o pracę w innej firmie, ma obowiązek wycofać u pracodawcy PIT-2 ponieważ pierwszeństwo uwzględniania kwoty zmniejszającej podatek mają zaliczki z tytułu prowadzonej działalności. 

Weryfikacji uwzględnionej kwoty zmniejszającej podatek w wyliczeniu zaliczki na podatek można dokonać przechodząc do zakładki: START » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY, gdzie po kliknięciu Zobacz szczegóły wyliczenia pojawi się okno ze szczegółami zaliczki na podatek.

Zaliczka podatkowa

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów