Co miesiąc zaliczka podatkowa jest pomniejszana o 525,12 zł

Mam pytanie dotyczące szczegółów wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy. W moich comiesięcznych wyliczeniach zaliczka podatkowa (od stycznia br.) generowana przez program odlicza kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 525,12 zł (co miesiąc) i po tym odliczeniu generuje kwotę zaliczki na podatek dochodowy. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Zaliczka na podatek dochodowy w przypadku działalności gospodarczej jest wyliczana zawsze narastająco od początku roku, co oznacza, że pod uwagę brana jest łączna suma przychodów i kosztów począwszy od początku roku, tj.:

  • w styczniu przychody i koszty za styczeń,

  • w lutym zarówno przychody, jak i koszty za styczeń i luty,

  • w marcu przychody i koszty za styczeń, luty, marzec itd.

Podatek od tak ustalonego dochodu w przypadku pierwszego progu podatkowego jest pomniejszany o kwotę zmniejszającą podatek, której wartość wynosi 525,12 zł w skali roku. Dlatego w widoku wyliczenia zaliczki będzie widać kwotę zmniejszającą podatek.

Po przekroczeniu kwoty 85 528 zł system automatycznie przestanie uwzględniać w zaliczkach na podatek dochodowy kwotę wolną od podatku.
Kwota zmniejszająca podatek została zmniejszona na skutek obniżenia stawki podatku pierwszego progu podatkowego z 18% do 17%. W 2019 roku kwota zmniejszająca podatek wynosiła:

  • 556,02 zł przy wyliczeniu zaliczki od 01.01.2019 do 30.09.2019 gdzie stawka podatku dla I progu podatkowego wynosiła 18%,
  • 548,30 zł przy wyliczeniu zaliczki od 01.10.2019 do 31.12.2019 gdzie stawka podatku dla I progu podatkowego wynosiła 17,75%.

Jeżeli przedsiębiorca opodatkowuje dochody z prowadzonej działalności wg skali podatkowej i jednocześnie zatrudniony jest na umowę o pracę w innej firmie, ma obowiązek złożyć pracodawcy PIT-2 ponieważ pierwszeństwo uwzględniania kwoty zmniejszającej podatek mają zaliczki z tytułu prowadzonej działalności. 

Weryfikacji uwzględnionej kwoty zmniejszającej podatek w wyliczeniu zaliczki na podatek można dokonać przechodząc do zakładki: START » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY, gdzie po kliknięciu Zobacz szczegóły wyliczenia pojawi się okno ze szczegółami zaliczki na podatek.

Zaliczka podatkowa

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska