Jak zaksięgować zakup środka trwałego, gdy nie ma się dokumentu zakupu?

Chciałabym dodać do ewidencji środków trwałych przedmiot, na który nie mam dokumentu zakupu. Czy istnieje taka możliwość?

 

W takiej sytuacji zakup środka trwałego należy wprowadzić bezpośrednio do kartoteki środków trwałych przez zakładkę EWIDENCJE » ŚRODKI TRWAŁE » DODAJ ŚRODEK TRWAŁY.

Zakup środka trwałego

Jako wartość początkową przyjąć należy wysokość wynikającą z wyceny dokonanej przez podatnika z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu. Na tej podstawie można dokonywać comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych.

Dodatkowo system automatycznie wygeneruje dokument OT - przyjęcia środka trwałego do użytkowania, który znajdziemy w zakładce EWIDENCJE » ŚRODKI TRWAŁE, po kliknięciu na dany środek trwały i przejście w wyświetlonym oknie do zakładki DOKUMENTY MAJĄTKOWE. Należy go wydrukować, podpiąć pod niego dowód wyceny i przechowywać wraz z pozostałą dokumentacją firmy.

Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska