Jestem zwolniony z VAT. Jeżeli wprowadzam środek trwały do wydatków, to wpisuję jego wartość netto czy brutto? A jeżeli płacę za dostawę, to czy mogę dodać transport do wartości środka trwałego?
Wartość początkową środka trwałego stanowi cena nabycia, czyli kwota należna zbywcy powiększona o koszty związane z zakupem środka trwałego. Są to m.in. koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu itp.
Jeśli podatnik nie jest płatnikiem VAT, to za wartość początkową uznaje się kwotę brutto + wszystkie koszty związane z nabyciem i uruchomieniem środka trwałego, poniesione przed jego przyjęciem do używania w firmie. Zakup środka trwałego przez nievatowca można zaksięgować na dwa sposoby:
przez zakładkę: WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » WYDATEK » RODZAJ WYDATKU: ZAKUP ŚRODKÓW TRWAŁYCH.
W pozycji RAZEM należy wpisać kwotę z dokumentu zakupu, w okienku WARTOŚĆ POCZĄTKOWA+ należy wprowadzić wartość pozostałych kosztów zwiększających wartość początkową środka trwałego.
2. przez zakładkę: EWIDENCJE » ŚRODKI TRWAŁE » DODAJ ŚRODEK TRWAŁY, gdzie sumę dokumentów potwierdzających wydatek (wartość środka trwałego + koszty) wprowadza się w polu WARTOŚĆ POCZĄTKOWA.
W obu tych przypadkach po zapisaniu system automatycznie wygeneruje dokument OT- przyjęcie środka trwałego do użytkowania, który należy wydrukować oraz spiąć z nim dokumenty świadczące o jego wartości początkowej. Dokument OT dostępny będzie w zakładce: EWIDENCJE » ŚRODKI TRWAŁE po kliknięciu na nazwę środka trwałego w podzakładce DOKUMENTY MAJĄTKOWE
Do KPiR będą trafiały comiesięczne odpisy amortyzacyjne, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały został przyjęty. Wyjątkiem jest wybór amortyzacji jednorazowej, wtedy bowiem odpis amortyzacyjny dokonywany jest w miesiącu przyjęcia do używania.