0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prywatny kredyt a zakup komputera na firmę

Wielkość tekstu:

Chciałbym się dowiedzieć, czy mogę kupić sprzęt komputerowy na kredyt i ująć go w kosztach firmowych, w przypadku gdy kredyt jest na mnie, a nie na firmę (bo za krótko prowadzę działalność)? Działalność prowadzę w oparciu o księgę przychodów i rozchodów.

 

Nie ma znaczenia, czy kredyt jest wzięty na firmę czy na osobę prywatną. Liczy się cel zaciągniętego kredytu. Jeżeli jest on przeznaczony na sfinansowanie zakupu środka trwałego lub działalność firmy, wówczas prowizja oraz odsetki są kosztem działalności. Księguje się je na podstawie wpłat ratalnych i harmonogramu spłat, gdzie raty rozbite są na kapitał (nie stanowią kosztu) i odsetki (są kosztem w dacie zapłaty).

Odsetki oraz prowizje księguje się poprzez zakładkę WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » DOWÓD WEWNĘTRZNY, gdzie należy zaznaczyć SCHEMAT KSIĘGOWY jako KOSZTY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI oraz wprowadzić kwotę odsetek. Pod wydrukowany DW należy podpiąć dokument, potwierdzający ich faktyczne opłacenie (dowód wpłaty, wyciąg bankowy itp.).

Zakup komputera na firmę

Natomiast fakturę VAT/rachunek za zakup sprzętu księguje się zgodnie z datą wystawienia WYDATKI » DODAJ » FAKTURA VAT/FAKTURA (BEZ VAT). Schemat księgowy zależy od wartości komputera, jeśli bowiem będzie używany powyżej roku, a jego cena:

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów