Prywatny kredyt a zakup komputera na firmę

Chciałbym się dowiedzieć, czy mogę kupić sprzęt komputerowy na kredyt i ująć go w kosztach firmowych, w przypadku gdy kredyt jest na mnie, a nie na firmę (bo za krótko prowadzę działalność)? Działalność prowadzę w oparciu o księgę przychodów i rozchodów.

 

Nie ma znaczenia, czy kredyt jest wzięty na firmę czy na osobę prywatną. Liczy się cel zaciągniętego kredytu. Jeżeli jest on przeznaczony na sfinansowanie zakupu środka trwałego lub działalność firmy, wówczas prowizja oraz odsetki są kosztem działalności. Księguje się je na podstawie wpłat ratalnych i harmonogramu spłat, gdzie raty rozbite są na kapitał (nie stanowią kosztu) i odsetki (są kosztem w dacie zapłaty).

Odsetki oraz prowizje księguje się poprzez zakładkę WYDATKI » DODAJ » DOWÓD WEWNĘTRZNY, gdzie należy zaznaczyć SCHEMAT KSIĘGOWY jako KOSZTY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI oraz wprowadzić kwotę odsetek. Pod wydrukowany DW należy podpiąć dokument, potwierdzający ich faktyczne opłacenie (dowód wpłaty, wyciąg bankowy itp.).

Kredyt na zakup komputera na firmę - jak zaksięgować odsetki

Natomiast fakturę VAT/rachunek za zakup sprzętu księguje się zgodnie z datą wystawienia WYDATKI » DODAJ » FAKTURA VAT/FAKTURA (BEZ VAT). Schemat księgowy zależy od wartości komputera, jeśli bowiem będzie używany powyżej roku, a jego cena:

  • nie przekracza 10.000 zł (netto u czynnego podatnika VAT, brutto u podatnika zwolnionego z VAT) - należy wybrać schemat: INNE WYDATKI ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ GOSPODARCZĄ,

  • przekracza 10.000 PLN - należy wybrać schemat: ZAKUP ŚRODKÓW TRWAŁYCH.