Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wierzyciel, który nie otrzymał zapłaty w terminie może żądać od kontrahenta zwrot w ramach rekompensaty za koszty windykacji, które poniósł. W związku z tym w systemie może zostać naliczona przez użytkownika rekompensata kosztów windykacji.
Naliczenie rekompensaty kosztów windykacji na ostatecznym wezwaniu do zapłaty
Aby doliczyć do ostatecznego wezwania do zapłaty rekompensatę kosztów windykacji należy przejść do zakładki PRZYCHODY » WINDYKACJA » WIERZYTELNOŚCI GENERUJ » OSTECZNE WEZWANIE DO ZAPŁATY. W oknie, które się otworzy konieczne jest zaznaczenie opcji "Informacja o dodaniu rekompensaty 40/70/100 euro" aby system obliczył wysokość rekompensaty kosztów windykacji.
- do 5.000 złotych nalicza 40 euro rekompensaty,
- od 5.000 złotych do 50.000 złotych nalicza 70 euro rekompensaty,
- od 50.000 złotych nalicza 100 euro rekompensaty.
Wygenerowane ostateczne wezwanie do zapłaty zapisze się w zakładce: PRZYCHODY » WINDYKACJA » DOKUMENTY, gdzie w każdym momencie można podglądnąć dokument, dokonać jego wysyłki, podpisania bądź wydrukowania.
Naliczenie rekompensaty kosztów windykacji na wezwaniu do zapłaty z naliczeniem odsetek
W katalogu wszystkich wierzytelności w systemie wFirma.pl istnieje funkcjonalność umożliwiająca wygenerowanie wezwania do zapłaty z naliczeniem rekompensaty razem z odsetkami dla faktur, które nie zostały jeszcze opłacone lub rozliczone. W celu wygenerowania omawianego wezwania należy przejść do zakładki PRZYCHODY » WINDYKACJA » WIERZYTELNOŚCI » GENERUJ » WEZWANIE DO ZAPŁATY Z NALICZENIEM ODSETEK. W oknie, które się otworzy konieczne jest zaznaczenie opcji "Informacja o dodaniu rekompensaty 40/70/100 euro", aby system obliczył wysokość rekompensaty kosztów windykacji.
Wygenerowane wezwanie do zapłaty z odsetkami zapisze się w zakładce: PRZYCHODY » WINDYKACJA » DOKUMENTY, gdzie w każdym momencie można podglądnąć dokument, dokonać jego wysyłki, podpisania bądź wydrukowania.
Rozliczenie bądź umorzenie rekompensaty kosztów windykacji
W sytuacji gdy zostanie wygenerowane wezwanie do zapłaty z naliczeniem odsetek system przyjmie daną wartość rekompensaty. W związku z tym w zakładce PRZYCHODY » WINDYKACJA » WIERZYTELNOŚCI, po zaznaczeniu wierzytelności możliwe jest rozliczenie otrzymanej rekompensaty razem z wartością faktury oraz odsetkami poprzez funkcję ROZLICZ. Wówczas po skorzystaniu z tej akcji pojawi się okno, w którym możliwe jest oznaczenie opcji ROZLICZ ODSETKI i wpisanie ich wartości w polu ODSETKI oraz opcji ROZLICZ REKOMPENSATĘ i wpisanie jej wartości w polu REKOMPENSATA.
- w przypadku uproszczonej księgowości - w postaci DW w zakładce: EWIDENCJE » KPIR/EWIDENCJA PRZYCHODÓW » DOWODY WEWNĘTRZNE.
- w przypadku pełnej księgowości - w postaci PK w zakładce: EWIDENCJE » KSIĘGA HANDLOWA » REJESTR KSIĘGOWY.
Co ważne, w każdej chwili wierzyciel może odstąpić od naliczania rekompensaty. Funkcja umorzenia rekompensaty dostępna jest dla faktur, do których wygenerowano wezwanie do zapłaty z naliczeniem odsetek z poziomu: PRZYCHODY » WINDYKACJA » WIERZYTELNOŚCI, zaznaczając wierzytelność i wybierając opcję ROZLICZ, gdzie w oknie które się pojawi korzystamy z akcji UMÓRZ REKOMPENSATĘ.
Naliczenie rekompensaty na nocie odsetkowej
Rekompensatę kosztów windykacji można naliczyć również za pomocą noty odsetkowej. W tym celu należy wystawiając notę schematem: PRZYCHODY » WINDYKACJA » NOTY ODSETKOWE » WYSTAW NOTĘ ODSETKOWEĄ, skorzystać z opcji "Informacja o dodaniu rekompensaty 40/70/100 euro" w podzakładce ZAAWANSOWAE. Wówczas definiując dane do noty odsetkowej dołączy się do niej naliczenie rekompensaty.
Za pomocą akcji DODAJ PRZYCHÓD można zaksięgować zaznaczoną notę odsetkową w formie DW/PK i tym samym przychód trafi do zakładki:
- w przypadku uproszczonej księgowości - EWIDENCJE » KPIR/EWIDENCJA PRZYCHODÓW » DOWODY WEWNĘTRZNE.
- w przypadku pełnej księgowości - w postaci PK w zakładce: EWIDENCJE » KSIĘGA HANDLOWA » REJESTR KSIĘGOWY.