W sytuacji, gdy użytkownik sporządzi korektę deklaracji rozliczeniowej ZUS (np. z uwagi na zwolnienie chorobowe przedsiębiorcy lub osoby współpracującej), wówczas może pojawić się przy tej deklaracji informacja o nadpłacie składek. Nadpłatę można zaliczyć na poczet przyszłych należności, czyli za kolejny miesiąc opłacić składki pomniejszone o kwotę nadpłaty. Poniżej instrukcja, jak przeprowadzić rozliczenie nadpłaty składek ZUS w systemie wFirma.pl.
Rozliczenie nadpłaty składek ZUS na przyszłe należności
Aby w systemie dokonać poprawnego rozliczenia nadpłaty przekazanej na poczet przyszłych należności, należy w zakładce START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE kliknąć na symbol “dolara”, który jest widoczny w rubryce Zapłacono. Jeśli ikona dolara jest widoczna przy składkach społecznych i Funduszu pracy, to podczas przenoszenia należy kliknąć na ten symbol przy każdej ze składek.
W oknie przenoszenia nadpłaty na kolejną deklarację należy wybrać dokument, na poczet którego zostaną zaliczone nadpłacone składki. Przeniesienie nadpłaty będzie możliwe gdy w systemie dodano już deklarację DRA za kolejny miesiąc, która nie została rozliczona.
Po wyborze deklaracji rozliczeniowej system zaliczy kwotę nadpłaty na poczet nieopłaconych składek z wybranej deklaracji ZUS DRA.
- przy składkach na ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz pracy,
- gdy deklaracja pierwotna została rozliczona,
- gdy nadpłata dotyczy składek za przedsiębiorcę lub osobę współpracującą.
Rozliczenie pozostałych kwot do zapłaty
Pozostałe kwoty do zapłaty należy wprowadzić zgodnie ze stanem faktycznym poprzez START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE zaznaczenie deklaracji ZAPŁAĆ » ROZLICZ.
Przy wyliczeniu zaliczki na podatek dochodowy zostaną uwzględnione tylko kwoty, które zostały faktycznie opłacone w danym miesiącu (bez przeniesionej kwoty nadpłaty).
- najpierw należy rozliczyć nadpłaty,
- później kwotę pozostałą do zapłaty należy rozliczyć standardowo (zaznaczenie deklaracji »ZAPŁAĆ » ROZLICZ.
Brak możliwości przeniesienia nadpłaty w całości
Jeżeli nadpłata na składkach za przedsiębiorcę/osobę współpracującą nie została w całości skonsumowana (przy korekcie deklaracji nadal widnieje ikona dolara) wówczas użytkownik:
- może jej pozostałą część rozliczyć w kolejnym miesiącu (sposób łatwiejszy). Po dodaniu kolejnej deklaracji DRA, należy ponownie kliknąć na symbol dolara i wybrać utworzoną deklarację;
- rozliczyć w całości w danym miesiącu przekazując wpłatę na poczet należności (np. na poczet składki zdrowotnej). Jeżeli decyduje się na wybór tej opcji wówczas należy skorzystać z funkcji neutralnej płatności, która została opisana w artykule pomocy: Neutralna płatność - rozliczenie nadpłaty składek ZUS
Rozliczenie nadpłaty spowodowanej korektą deklaracji z wykazaniem wakacji od ZUS w przypadku braku pracowników
W przypadku gdy przedsiębiorca generuje korektę deklaracji ZUS w związku z przyznaniem wakacji od ZUS, po wygenerowaniu danej korekty występuje w systemie nadpłata składek społecznych, którą można rozliczyć na poczet kolejnych płatności.
Aby tego dokonać należy dodać neutralną płatność poprzez kliknięcie na deklarację ZUS DRA, gdzie po otwarciu się okna proszę przejść do zakładki PŁATNOŚCI i wybrać opcję DODAJ NEUTRALNĄ PŁATNOŚĆ, gdzie należy w polu społeczne oraz Fundusz Pracy wpisać kwotę nadpłaconych składek społecznych poprzedzając je minusem.
Następnie przy generowaniu deklaracji ZUS DRA za kolejny miesiąc można pomniejszyć przelew składek do ZUS o kwotę danej nadpłaty oraz w celu jej rozliczenia w systemie należy dodać do deklaracji ZUS DRA za kolejny miesiąc neutralną płatność, gdzie w oknie dodawania płatności należy wpisać pełną kwotę nadpłaconych składek bez znaku minusa.
Po zapisaniu danej płatności proszę ją zaznaczyć i wybrać opcję MODYFIKUJ, a następnie odpowiednio w polach ''społeczne'' i ''Fundusz Pracy'' kwoty nadpłaconych wcześniej składek - kwoty nie powinny mieć znaku minusa.
Po zapisaniu neutralnej płatności pozostałą część składek ZUS, które należy zapłacić oraz rozliczyć w systemie poprzez zaznaczenie deklaracji ZUS DRA oraz wybór opcji ZAPŁAĆ » ROZLICZ.