0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sprzedaż do UE dla osób prywatnych a oznaczenie w JPK

Wielkość tekstu:

Prowadząc sprzedaż wysyłkową na rzecz osób prywatnych z innego kraju UE tzw. WSTO lub świadcząc usługi elektroniczne, telekomunikacyjne i nadawcze tzw. TBE należy pilnować limitu sprzedaży który od 1 lipca 2021 roku wynosi 10.000 euro czyli 42.000 zł. Do momentu przekroczenia tego limitu należy oznaczać faktury sprzedaży w JPK dodatkowym kodem. Dzięki temu urząd wie, czy nastąpiło przekroczenie limitu sprzedaży czy nie.

Sprzedaż do UE dla osób prywatnych a oznaczenie faktury w JPK_V7

Przed przekroczeniem limitu sprzedawca ma obowiązek oznaczać faktury kodem:

  • SW - kod stosowany do sprzedaży która miała miejsce do 30 czerwca 2021 roku,
  • EE - kod stosowany do sprzedaży która miała miejsce od 1 lipca do 31 grudnia 2021 roku,
  • WSTO_EE - kod stosowany do sprzedaży która ma miejsce od 1 stycznia 2022 roku.

Kody w JPK_V7 powinien stosować klient już w momencie wystawiania faktury ponieważ to on wie najlepiej komu sprzedaje towary czyli czy jest to sprzedaż do UE dla osób prywatnych.

Jak włączyć kody w JPK dla sprzedaży do UE dla osób prywatnych?

W tym celu należy przejść na koncie klienta do zakładki: USTAWIENIA » PODATKI » RODZAJ TRANSAKCJI JPK » TRANSAKCJE SZCZEGÓLNE i zaznaczyć kod który ma być stosowany. sprzedaż wysyłkowa do ue

Jak zastosować kod w trakcie wystawiania faktury sprzedaży?

Wystawiając fakturę sprzedaży poprzez zakładkę: PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FATKURĘ kod dla sprzedaży wysyłkowej do UE należy wybrać w podzakładce KSIĘGOWE jako RODZAJ SPRZEDAŻY JPK_V7 należy wybrać z listy opcję WSTO_EE.

sprzedaż wysyłkowa do ue

Co zrobić jeśli klient nie zastosował kodu w JPK na fakturze?

Opiekun klienta lub szef biura ma możliwość masowej weryfikacji i nadania lub usunięcia kodu JPK czyli bez konieczności wchodzenia w poszczególną fakturę. W tym celu wystarczy przejść na koncie klienta do zakładki: EWIDENCJE » EWIDENCJA JPK » DOKUMENTY gdzie po zaznaczeniu faktur na liście należy z górnego menu wybrać opcję ZMIEŃ OZNACZENIA JPK. W oknie które się pojawi należy wybrać oznaczenie które ma zostać masowo przypisane do wybranych faktur i zapisać zmiany.

sprzedaż wysyłkowa do ue

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów