0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wynajem / dzierżawa krótkoterminowa samochodu osobowego

Wielkość tekstu:

Od 2019 roku wprowadzono limit 150 tys. zł dla samochodów użytkowanych w działalności na podstawie umowy leasingu, najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Opłaty za czynsz dla samochodów na umowie najmu o wyższej wartości mogą zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodu jedynie w proporcji do wskazanego limitu. W przypadku najmu krótkoterminowego (umowa zawarta na okres krótszy niż 6 miesięcy) wartość samochodu dla celów podatkowych stanowi wartość przyjęta dla celów ubezpieczenia. Więcej na temat zmian obowiązujących od 2019 roku w artykule: Zmiany w rozliczeniach samochodów osobowych od 2019 roku.

Przed wprowadzeniem pierwszego wydatku dotyczącego pojazdu należy samochód dodać do ewidencji pojazdów w systemie schematem: EWIDENCJE » POJAZDY » DODAJ POJAZD. Ważne aby właściwie zdefiniować sposób użytkowania samochodu, o czym więcej w artykule: Dodawanie pojazdu do systemu.

Wynajem lub dzierżawa samochodu - jak zaksięgować?

W systemie wFirma dla Biur Rachunkowych faktury dotyczące opłat za najem pojazdów osobowych, należy księgować przez zakładkę WYDATKI » KSIĘGOWANIE » ZAKSIĘGOWANE » DODAJ » FAKTURA VAT/FAKTURA (BEZ VAT) » LEASING LUB DZIERŻAWA SAMOCHODU.

krótkoterminowy wynajem

Kolejnym krokiem jest przypisanie faktury do konkretnego pojazdu, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami system automatycznie odliczy 50% lub 100% podatku VAT, w zależności od przeznaczenia pojazdu (tylko do działalności lub w użytku mieszanym) oraz dokona ujęcia właściwej kwoty wydatku w kosztach uzyskania przychodu - jeśli wartość samochodu ustalona na podstawie wartości przyjętej dla celów ubezpieczenia przekracza limit 150 tys. zł. wówczas opłata za wynajem krótkoterminowy samochodu osobowego zostanie ujęta w kosztach uzyskania przychodu w proporcji do limitu (150 tys. zł).

krótkoterminowy wynajem

Podatek, podlegający odliczeniu, trafi do Rejestru zakupu VAT. Natomiast w Księdze Przychodów i Rozchodów faktura zostanie ujęta w dacie wystawienia.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów