Jeśli w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy lub w niedziele i święta pracownik wykonywał pracę, pracodawca powinien udzielić dnia wolnego w innym terminie. Wolny cały dzień należy się zarówno za pracę w niedzielę, jak i święto oraz w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy bez względu na liczbę przepracowanych godzin w takim dniu. Wyznaczenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym należy zaznaczyć w ewidencji czasu pracy pracownika.
Wyznaczenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym
Wyznaczenie dnia wolnego za pracę w dniu, który wedle przepisów dla danego pracownika jest dniem wolnym, odbywa się z poziomu zakładki KADRY » PRACOWNICY, gdzie należy nacisnąć na imię i nazwisko pracownika. W następnym kroku pojawi się okno szczegółów pracownika, w którym należy przejść do zakładki CZAS PRACY » ECP.
Z tego poziomu użytkownik ma możliwość uzupełnić informacje o tym, w jakim dniu pracownik, ile faktycznie przepracował godzin oraz może wyznaczyć dzień wolny za prace w dniu wolnym.
Wprowadzenie przepracowanej liczby godzin w dniu wolnym
Przykład 1.
Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i świadczy pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. Pracownik świadczył pracę przez 8 godzin w sobotę, która jest dla niego wolnym dniem z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Pracownik zamierza odebrać te godziny nadliczbowe w innym terminie do końca okresu rozliczeniowego.
W pierwszej kolejności należy wpisać liczbę przepracowanych godzin w dniu wolnym, dokonuje się tego z poziomu:
- AKCJE » GODZINY PRACY, bądź poprzez
- naciśnięcie prawym przyciskiem myszy na kalendarz w dzień w którym świadczona była praca, gdzie z listy rozwijanej należy wybrać GODZINY PRACY,
następnie pojawi się okno, w którym w ostatniej pozycji Nad. wol. - Godziny nadliczbowe zamienione na wolne w innym terminie, należy wpisać odpowiednią ilość godzin przepracowanych w sobotę. Taką wartość należy również wpisać w sumie godzin przepracowanych.
Wprowadzenie dnia wolnego w ewidencji czasu pracy pracownika
Jeżeli pracownik odbierze wszystkie godziny nadliczbowe w innym terminie, w zakładce KADRY » PRACOWNICY, gdzie należy kliknąć w danego pracownika a następnie przejść do pod zakładki CZAS PRACY » ECP » AKCJE » GODZINY PRACY należy wybrać dzień, w którym pracownik odbiera godziny nadliczbowe.
Pojawi się okno, w którym w pozycji Nieobecności, Rozliczane trzeba wpisać faktyczną ilość godzin, jaką pracownik miał w tym dniu przepracować, a odbiera cały dzień wolny z powodu pracy w wolnym dniu. Następnie w sumie godzin przepracowanych należy wpisać 0. To pozwoli na prawidłowe sporządzenie ewidencji czasu pracy z poprawnym nominałem czasu pracy w danym miesiącu i godzinami przepracowanymi.
Nadgodziny w dniu wolnym od pracy
W sytuacji, gdy pracownik świadczył pracę w dniu wolnym od pracy dłużej niż przez 8 godzin, przysługuje mu inny dzień wolny od pracy oraz rozliczenie czasu pracy powyżej 8 godzin na zasadach dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych.
Przykład 2.
Pracownik wykonywał pracę ponad dobową normę czasu pracy, czyli świadczył ją np. przez 10 godzin w dniu dla niego wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to praca w 9 i 10 godzinie, będzie pracą w godzinach nadliczbowych na dobę. Za taką pracę oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 50 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę takiej pracy. Za pozostałe 8 godzin pracodawca powinien udzielić innego dnia wolnego.
Drukowanie ewidencji czasu pracy
Ewidencje czasu pracy można wydrukować poprzez KADRY » PRACOWNICY, gdzie należy kliknąć w danego pracownika a następnie przejść do pod zakładki CZAS PRACY » ECP » AKCJE » DRUKUJ.
W ten sposób zostanie wygenerowany dokument w formacie pdf, który można wydrukować lub zapisać. Na ewidencji czasu pracy będzie wykazany dzień wolny, w którym pracownik pracował, oraz dzień, w którym odbierał wolne.