0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rozliczenie prokurenta - jak wyliczyć wynagrodzenie i składki?

Wielkość tekstu:

Od 1 stycznia 2022 roku osoby powołane do pełnienia funkcji w zarządzie i pobierające z tego tytułu wynagrodzenie muszą dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy to również prokurentów. Jak przebiega rozliczenie prokurenta w systemie?

Dodawanie prokurenta

W celu rozliczenia wynagrodzenia prokurenta w pierwszej kolejności należy dodać do systemu dane osobowe w zakładce KADRY » PRACOWNICY » DODAJ PRACOWNIKA » DODAJ DANE RĘCZNIE i uzupełnić wymagane pola. Więcej na ten temat: 

Rozliczenie prokurenta - dodawanie

Rozliczenie prokurenta

Aby rozliczyć prokurenta, należy dodać dla niego umowę w zakładce KADRY » PRACOWNICY » WYSTAW » UMOWĘ » UMOWA ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO.

W oknie dodawania należy w polu “Tytuł do wypłaty wynagrodzenia” wybrać PROKURA.

Rozliczenie prokurenta - umowa

W zakładce ZUS można zaznaczyć czy od wynagrodzenia ma być pobierana składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz można wybrać kod tytułu ubezpieczenia.

Rozliczenie prokurenta - ZUS

Od wynagrodzenia prokurenta płatnik nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy, dlatego nie ma tu zakładki dotyczącej PIT. Rozliczenia podatku dokonuje sam prokurent w zeznaniu rocznym.

Rozliczenie wynagrodzenia na listach płac

Umowa powinna zostać rozliczona na podstawie listy płac, którą należy wygenerować w zakładce KADRY » LISTY PŁAC » DODAJ » LISTĘ PŁAC (ORGANY ZARZĄDZAJĄCE).

Rozliczenie prokurenta - lista płac

 Dzięki temu wynagrodzenie zostanie naliczone zgodnie z ustawieniami wprowadzonymi w umowie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów