Czy muszę składać zerowe deklaracje, a jeżeli tak to jakie?

Założyłem działalność gospodarczą w zeszłym miesiącu. Nie odnotowałem jeszcze żadnych dochodów ani nie poniosłem żadnych kosztów. Jak w związku z tym zachować się względem urzędu skarbowego. W związku z zerowym dochodem podatek dochodowy jaki muszę odprowadzić, oraz VAT wynoszą 0 zł. Czy muszę informować o tym urząd skarbowy? Czy muszę wysyłać jakieś zerowe deklaracje, udowadniające brak podatku do zapłaty w tym miesiącu?

 

W przypadku podatku dochodowego nie ma konieczności informowania US o zerowej zaliczce, gdyż wszystko zostanie wykazane w rocznym zeznaniu podatkowym za dany rok. Wynika to z faktu, że w zakresie podatku dochodowego od 2007 roku nie trzeba składać miesięcznych deklaracji, a tylko wyliczać wysokość zaliczki na podatek dochodowy do zapłaty.

Podatnik nie ma również obowiązku składania informacji podsumowującej VAT-UE jeśli w danym miesiącu nie miała miejsca transakcja unijna.

Natomiast w przypadku deklaracji VAT-7 lub VAT-7K należy złożyć w US tzw. deklarację zerową. W celu jej wygenerowania należy przejść do zakładki: START » PODATI » PODATEK VAT » DODAJ DEKLARACJĘ » DEKLARACJA VAT-7/VAT-7K wybierając okres za jaki deklaracja ma zostać wygenerowana.

Zerowe deklaracje - kiedy je składać?

Należy również pamiętać, że od 2018 roku wszyscy czynni płatnicy podatku VAT zobowiązani są do comiesięcznego składania pliku JPK_VAT. Plik ten należy wysyłać nawet jeśli w danym okresie nie wystąpiła żadna transakcja gospodarcza. W celu wygenerowania JPK VAT w systemie należy przejść do zakładki: START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY » DODAJ JPK VAT wybierając okres za jaki JPK ma zostać wygenerowany.

Zerowe deklaracje - JPK_VAT

W kwestii wysyłki deklaracji szczegóły wyjaśnia artykuł: E-deklaracje.