0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Leasing operacyjny a leasing finansowy - jakie są różnice w księgowaniu?

Wielkość tekstu:

Zastanawiam się nad zakupem samochodu na podstawie umowy leasingu. Do wyboru jest leasing operacyjny i leasing finansowy. Jakie są różnice w księgowaniu tego rodzaju kosztów?

 

Wybór rodzaju umowy leasingu ma wpływ na sposób ewidencji w KPiR.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny - ponieważ rzecz leasingowana pozostaje przez cały okres leasingu własnością firmy leasingującej, przedsiębiorca nie może wprowadzić jej do Ewidencji Środków Trwałych firmy i odliczać amortyzacji.

Kosztem w leasingu operacyjnym będą:

Leasing finansowy

Leasing finansowy - tutaj środek trwały zwykle od początku trwania umowy leasingowej jest już własnością przedsiębiorcy. Różnica polega więc na tym, co tworzy podstawę naliczania kosztu. W odróżnieniu od leasingu operacyjnego do KPiR nie będą trafiały poszczególne raty leasingu, ale kosztami uzyskania przychodu będą:

  • odpisy amortyzacyjne, gdyż leasingowana rzecz będzie stanowić środek trwały w firmie (konieczne jest wprowadzenie pojazdu do ewidencji środków trwałych);

  • część odsetkowa raty leasingowej;

  • wydatki związane z eksploatacją - księgowane bezpośrednio w koszty bez konieczności prowadzenia kilometrówki;

  • ubezpieczenie.

W przypadku leasingowanych samochodów osobowych zasady dotyczące odliczenia VAT są takie same jak przy nabywaniu auta - 50% lub 100% w zależności od przeznaczenia pojazdu. Więcej na ten temat w artykule: Leasing samochodu po zmianach w VAT od 1 kwietnia 2014 r.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów